تهیه «زرشک پلو» در آمریکا ارزانتر از ایران است! | نایت ملودی


زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…

سئو چیست ؟

امروز با شما هستیم با مقاله ای در مورد اینکه سئو سایت چیست ؟ و چرا هر مدیر سایتی برای سایت خود باید سئو و بهینه سازی سایت انجام دهد. خب همانطور که میدانید در دنیای الکترونیکی امروز تقریبا تمامی…

پنل اس ام اس رایگان پرند پیامک

قبل از توضیحی میخواهیم با هم ببینیم اصلا به چه منظوری پرند اس ام اس طراحی شده و با برخی از اصطلاحات در دنیای ارسال اس ام اس و ارسال پیامک رایگان آشنا شویم. در پرند اس ام اس سامانه…پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » اخبار » با خبرنگاران » تهیه «زرشک پلو» در آمریکا ارزانتر از ایران است!

تهیه «زرشک پلو» در آمریکا ارزانتر از ایران است!تهیه «زرشک پلو» در آمریکا ارزانتر از ایران است!

روزنامه شهروند در گزارش جالبی قیمت مواد اولیه غذای محبوب ایرانی «زرشک پلو» را در ۵کشور دنیا بررسی می‌کند: شاخص قدرت خرید بخشی از نظریه اقتصادی و تکنیکی برای تعیین ارزش نسبی ارزهای مختلف (به‌عنوان مثال دلار) و سپس خرید سبدی از کالاها برحسب همان ارز است. این مفهوم اقتصادی به مشخص شدن نرخ ارز میان دو کشور کمک می‌کند. این شاخص درحقیقت مقایسه برابری قدرت خرید مردم دو یا چند کشور با یکدیگر است. برای محاسبه این شاخص یک سبد از کالای ضروری خانوارها در نظر گرفته می‌شود که بدن انسان در روز یا ماه به آنها نیاز دارد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد و این دقیقا همان سبد کالایی است که با در نظرگرفتن قیمت‌های آن خط فقر نیز مشخص می‌شود.

سپس سبد کالا که حداقل نیازهای روزانه یک فرد را برآورده می‌کند، قیمت‌گذاری می‌شود و این روند به نسبت در کشورهای دیگر سنجیده می‌شود تا مشخص شود با همین مقدار پول (به‌عنوان مثال صد دلار) چه مقداری از سبد کالا می‌توان خرید. بنابراین وقتی گفته می‌شود قدرت خرید مردم آمریکا ١٣۵,٣۶ است، این عدد در مقایسه با محاسبه قدرت خرید مردم برای سبد کالاهای اساسی گفته شده با کشورهای دیگر به‌دست آمده است. برهمین اساس، ازمیان سبد کالای ضروری خانوار، گوشت مرغ به‌عنوان یک پروتیین حیوانی و برنج به‌عنوان یکی از منابع کربوهیدرات است که در سبد کالای محاسبه خط فقر وجود دارد.

ایران یکی از کشورهایی است که هردوی این کالاها علاوه برآنکه در سبد مایحتاج ضروری وجود دارد، طرفداران زیادی هم دارد. مصرف سرانه برنج ایران در سال‌های گذشته به ٣٩ تا ۴٠ کیلوگرم رسیده است. این رقم درمقایسه با مصرف سرانه برنج در سال‌های اول انقلاب (١۵ تا ٢٠ کیلوگرم) افزایش چشمگیری داشته است و نشان از افزایش جمعیتی است که تأمین نیازهای خوراکی آنها مشکل است. از سوی دیگر ایران یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان گوشت مرغ به حساب می‌رود که سرانه مصرف آن ٢۵.۴ کیلوگرم است که این رقم از بسیاری کشورها در اتحادیه اروپا و همچنین ژاپن بیشتر است.

زرشک‌پلو ایرانی با طعم گرانی
زمانی که تقاضا برای کالایی زیاد می‌شود، ناخواسته قیمت آن کاسته می‌شود و به سهولت در دسترس افراد قرار می‌گیرد. اما در ایران این روند تا حدودی متفاوت است. با وجود آن‌که برنج قوت اصلی و روزانه مردم محسوب می‌شود اما به نسبت گران است و قیمت هر کیلوگرم برنج در ایران بین ۶ تا ٧‌هزار تومان متغیر است. در بازار مرغ نیز شرایط مشابه است. ایران به دلیل شرایط جوی، امکان بهره‌برداری مناسب از صنعت کشاورزی و کشت خوراک و دام می‌تواند به یکی از صادرکنندگان بزرگ گوشت مرغ دنیا تبدیل شود، اما تحریم‌ها و بی‌توجهی به بخش کشاورزی و دام و طیور سبب شده ایران رتبه سی و هشتمین صادرکننده و چهل‌وهفتمین واردکننده گوشت مرغ دنیا را داشته باشد. در چنین شرایطی تعجبی ندارد که بهای یک کیلوگرم مرغ کامل ۶٢٠٠ تومان باشد. البته بهای هرکیلو مرغ بسته‌بندی پاک شده ٨۴۵٠ تومان است.
گرانی این دو کالا سبب شده، حضورشان در سبد مایحتاج خانواده کمرنگ شود و به عبارتی قدرت خرید مردم برای برنج و مرغ به‌عنوان کربوهیدرات و پروتیینی سالم و مغذی در مقایسه با کشورهای دیگر کاسته شود.

حتی یک محاسبه سرانگشتی ساده براساس قیمت‌هایی که گفته شده، نشان می‌دهد هزینه تهیه یک پرس زرشک پلو با مرغ که غذایی محبوب تلقی می‌شود به ۶ تا ٧‌هزار تومان برسد. (اگر فرض کنیم یک کیلوگرم برنج و یک کیلوگرم مرغ برای تهیه زرشک‌پلو برای ۶ نفر کافی باشد). اگر براساس آمارها متوسط درآمد هر ایرانی را دو‌میلیون و ٩٠٠هزار تومان تصور کنیم و بدانیم که قدرت خرید مردم ایران در مقایسه با کشورهای دیگر ٣٠,٢٣ باشد، چنین هزینه‌ای برای یک وعده غذای خانوار۴ نفره گران محسوب می‌شود. بنابراین چندان تعجبی ندارد که ٣٣‌درصد درآمد مردم ایران فقط صرف خرید مایحتاج غذایی می‌شود و بقیه آن برای اجاره مسکن، هزینه حمل‌ونقل و غیره مصرف می‌شود و دست آخر پولی برای پس‌انداز یا تفریح نمی‌ماند.

البته ایران تنها کشوری نیست که مصرف برنج و مرغ آن بالاست. به همین جهت برای مقایسه قدرت خرید مردم و تأمین کالاهای خوراکی موجود در سبد کالا به بررسی قیمت یک پرس زرشک‌پلو با مرغ ایرانی در کشورهای دیگر پرداخته‌ایم. البته این به معنای آن نیست که زرشک‌پلو در این کشورها غذای محبوبی باشد اما نگاهی به هزینه تهیه آن در بزرگترین واردکنندگان و صادرکنندگان گوشت مرغ دنیا مقایسه کاملی از قدرت خرید خانوارها میان ایران با سایر کشورها به دست می‌دهد. در بررسی قیمت تمام شده یک پرس زرشک‌پلو در پنج کشور نشان می‌دهد که در بسیاری از کشورها تهیه این غذا ارزان‌تر از ایران است و در کشورهایی که قیمت این غذا با درنظر گرفتن نرخ دلار بالاتر است به دلیل قدرت خرید بالاتر آنها باز هم خرید غذا ارزان‌تر تمام می‌شود.

زرشک‌پلو در ژاپن حدود ٧‌هزار تومان
ژاپن بزرگترین واردکننده گوشت مرغ در دنیاست. براساس پیش‌بینی‌ها این کشور در ‌سال آتی میلادی ٨٧٠‌هزار تن گوشت مرغ وارد می‌کند. قیمت یک کیلوگرم گوشت سینه بدون استخوان مرغ در این کشور ٧,٢١ دلار و یک کیلوگرم برنج سفید ۴.١٢ دلار است که درکل می‌توان با این مقدار برنج و مرغ برای ۶ نفر در ایران زرشک پلو و مرغ تهیه کرد. چنانچه هزینه کل مواد اولیه را ١٢ دلار فرض کنیم (بدون هزینه پخت و حق سرویس رستوران)، بهای هر پرس آن با توجه به دلار ٣۴٨٠ تومانی در بازار، به پول ایرانی ۶٩۶٠ تومان(٢دلار) خواهد بود. البته باید بدانیم که قدرت خرید مردم این کشور درمقایسه با بقیه کشورها ٩٨.٢٣ است بنابراین بخش کمتری از درآمد ماهانه خود را صرف خرید سبد کالا می‌کنند و از سوی دیگر متوسط درآمد ماهانه افراد حدود ١٠‌میلیون تومان ( ٣٨٨۵.۶٧ دلار) محاسبه می‌شود. در این کشور١٢٧.٣‌میلیون نفری مردم ٣٣.٩‌درصد درآمد خود را به خرید مواد غذایی اختصاص می‌دهند.

قیمت زرشک‌پلو در عراق نصف ایران
دومین وارد‌کننده بزرگ گوشت مرغ دنیا عراق است که به دلیل سال‌های متمادی جنگ هنوز نتوانسته از لحاظ اقتصادی وضع خود را تثبیت کند و بیشتر کالاهای اساسی موردنیاز خود را وارد می‌کند. عراق طی سال‌های گذشته یکی از مشتریان اصلی برنج‌های تایلندی و تولید آسیاست، اما به دلیل نگرانی‌های کیفیتی واردات این نوع برنج را ممنوع کرد. ولی در آگوست ٢٠١۴ میلادی واردات برنج از این منطقه را دوباره آغاز کرد. مصرف سرانه مرغ این کشور در‌ سال ٢٠١١ حدود ٢۴,۶ کیلوگرم بوده است. به دلیل هزینه‌های خوراک پرندگان و عوامل متعدد، واردات مرغ در این کشور ارزان‌تر از پرورش آن است. در این کشور یک کیلوگرم سینه مرغ به‌طور متوسط ۴.٧۵ دلار و یک کیلوگرم برنج نیز١.٧٨ دلار است که مجموع بهای کل آن ۶.۵٣ دلار است. براساس محاسبات گفته شده بهای یک پرس زرشک‌پلو با مرغ ایرانی در عراق ٣٧٨٨ تومان یا ١.٠٨ دلار خواهد بود. هرچند این قیمت ناچیز به حساب می‌آید، اما باید توجه داشت که قدرت خرید مردم عراق در مقایسه با دیگران ۴١.۴٢ و متوسط درآمد ماهانه آنها حدود هفت‌میلیون و ۴٠٠ هزارتومان یا ٢٧۶٠ دلار است.

غذای محبوب ایران در عربستان ارزان‌تر است
عربستان سعودی سومین وارد‌کننده بزرگ مرغ و طیور در دنیاست. این کشور به دلیل آب و هوای نامساعد پرورش طیور گسترش چندانی ندارد. این کشور وابسته به نفت نیز اغلب کالاهای اساسی موردنیاز خود را وارد می‌کند و واردات گوشت مرغ آن سالانه بالغ بر ٧٩٠‌هزار تن می‌شود. در‌سال ٢٠١٢ تولید گوشت مرغ داخلی عربستان فقط ۵١‌درصد تقاضا را پاسخگو بود. برزیل صادرکننده اصلی این کالا به عربستان است که ٧٩‌درصد نیاز گوشت مرغ این کشور را تأمین می‌کند. پس از برزیل، فرانسه، آرژانتین و اروگوئه به ترتیب صادرکنندگان بزرگ مرغ به این کشور هستند. قیمت یک کیلوگرم سینه مرغ بدون استخوان درعربستان ۴,٩۶ دلار و یک کیلوگرم برنج سفید ١.٧١ دلار است که بدین ترتیب هزینه کل ۶.۶٧ دلار خواهد بود. اما قیمت یک پرس زرشک پلوی ایرانی در این کشور ١.١دلار یا ٣٨۶٨ تومان خواهد بود. اکنون با در نظر گرفتن این‌که متوسط درآمد ماهانه در این کشور ١١‌میلیون و ۵٠٠هزار تومان و قدرت خرید مردم در مقایسه با بقیه کشورها ٩٢.٨٢ است متوجه می‌شویم این غذا در عربستان ارزان‌تر از ایران تهیه می‌شود.

مرغ برزیلی در همه‌جا
یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوشت مرغ به سراسر دنیا برزیل است. در این کشور که اقتصادش درحال شکوفایی است،٢٠٠,۴ ‌میلیون جمعیت دارد و ظرفیت زیادی برای تولید و صادرات کالاهای مصرفی مختلف به‌خصوص محصولات کشاورزی دارد. برزیل به آنگولا، کانادا، چین، کوبا، مصر، اتحادیه اروپا، ایران، عراق، عمان، فیلیپین، عربستان‌سعودی و روسیه گوشت مرغ صادر می‌کند. حجم صادرات مرغ این کشور در سال ٢٠١١به ٣.٧‌میلیون تن رسید. قیمت یک کیلوگرم برنج سفید در این کشور ١.١٩ دلار و یک کیلوگرم سینه مرغ بدون استخوان ۴.٠٩ دلار است که مجموع این ارقام به ۶.٠٩ دلار می‌رسد. قیمت کالاهای اولیه برای تهیه یک پرس زرشک پلو و مرغ ایرانی در این کشور١.٠١۵ دلار یا ٣۵٣٢ تومان خواهد بود. این درحالی است که متوسط درآمد مردم این کشور ٨١۶.۴ دلار یا دو‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم برزیل در مقایسه با کشورهای دیگر ۴٠.٢٩ است.

قیمت زرشک‌پلو در آمریکا با ایران برابر، اما…
آمریکا دومین صادرکننده بزرگ گوشت مرغ دنیاست. علاوه بر شرایط مساعد جوی و زمین‌های وسیع کشاورزی، اقتصاد پیشرفته این کشور فرصت فعالیت‌های متعدد کشاورزی را فراهم کرده است. در این کشور ٣١۶,١میلیون نفری قیمت یک کیلوگرم برنج ٣.٠۶ و یک کیلوگرم سینه مرغ ٧.٨٩ دلار است که به عبارتی هزینه مواد اولیه زرشک‌پلوی ایرانی ١٠.٩۵دلار یا ٣٨١٠۶تومان است. بنابراین بهای یک پرس آن ۶٣۵١ تومان یا ١.٨٢ دلار است. البته باید توجه داشت قدرت خرید مردم آمریکا در مقایسه با سایر کشورها ١٣۵.٣۶ است. همچنین متوسط درآمد مردم این کشور ۴۴٧۵٣ دلار یا حدود ١٢‌میلیون تومان محاسبه شده است. بنابراین تهیه زرشک پلو مرغ ایرانی در آمریکا برای مردم کشور ارزان‌تر است.

پرورش جهانی سالانه ۵٠‌میلیارد قطعه پرنده
از آن‌جا که گوشت مرغ یکی از پروتیین‌های بی‌ضرر است و مصرف آن همیشه توصیه می‌شود، این محصول پروتیینی همیشه در سبد غذایی خانوار تمام کشورها وجود دارد. اما پرورش مرغ در کشورهای مختلف یکسان نیست. شرایط آب‌وهوایی، وجود خوراک دام، جو اقتصادی و ناآرامی‌های سیاسی همه‌وهمه بر تولید محصولات کشاورزی و پرورش طیور تأثیر دارد. مرغداری در بیان ساده، پرورش پرندگان محلی مانند مرغ، بوقلمون و غاز به منظور مصرف خوراکی است. سالانه درجهان بیش از ۵٠‌میلیارد قطعه پرنده به‌عنوان منبع غذایی پرورش داده می‌شود، به‌طوری که تولید گوشت پرنده در دنیا تا ٢٠٣٠ میلادی به ١٣٠‌میلیون تن خواهد رسید و تولید تخم مرغ نیز۴٠‌درصد افزوده خواهد شد.

در این حوزه، تولید گوشت مرغ از ٧٣‌میلیون تن در سال ٢٠٠۶ به ٨۶‌میلیون تن در ٢٠٢٠ میلادی افزایش خواهد یافت تا ارزش روزافزون این محصول به خوبی روشن شود. براساس پیش‌بینی‌ها، بخش اعظم این افزایش تولید درکشورهای درحال توسعه اتفاق خواهد افتاد که در نهایت، چنین پیش‌بینی‌هایی نشان‌دهنده افزایش عظیم تقاضا برای گوشت سفید به‌خصوص طیور است. از سوی دیگر، کشورهای درحال توسعه با چالش‌های بزرگی در ٢٠‌سال آینده روبه‌رو خواهند بود. ازجمله بهبود رژیم غذایی مردم، افزایش فرصت‌های شغلی، غنی‌کردن منابع طبیعی و تضمین امنیت.

محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید

تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید کتاب “آقای سفیر” که حاصل مصاحبه ی «محمد مهدی راجی» با دکتر ظریف است، تاکنون شش بار در نشر نی تجدید چاپ شده، در یادداشت زیر گوشه هایی از کتاب را…

تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید
توافق هسته ای قطعی شد

توافق هسته ای قطعی شد براساس اخبار موثق توافق هسته ای قطعی شده است. به گزارش آریا حاضران در محل مذاکرات یعنی هتل کوبورگ عازم محل اعلام توافق هسته ای شده اند. کاترین ری سخنگوی موگرینی برگزاری مراسم در ساعت…

توافق هسته ای قطعی شد
زلزله پایتخت نپال را سه متر جابجا کرد +تصاویر

زلزله پایتخت نپال را سه متر جابجا کرد +تصاویر براثر زلزله نپال، کاتماندو پایتخت این کشور جابجا شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، پژوهشگران دانشگاه کمبریج اعلام کردند: بر اثر این زلزله شهر کاتماندو سه متر به…

زلزله پایتخت نپال را سه متر جابجا کرد +تصاویر
رژه سربازان آمریکایی با کفش های پاشنه دار!

رژه سربازان آمریکایی با کفش های پاشنه دار! روز دوشنبه در دانشگاه آریزونا، یک عده از مردان به کفش های پاشنه دار در خیابان حرکت کردند. هدف از این کار اجباری برای دانشجویان افسری افزایش آگاهی از موضوع آزار جنسی…

رژه سربازان آمریکایی با کفش های پاشنه دار!
حج عمره رسماً تعلیق شد

حج عمره رسماً تعلیق شد وزیر ارشاد اظهار کرد : درباره حادثه تاسف باری که در فرودگاه جده اتفاق افتاده از طریق دیپلماتیک با مقامات سعودی صحبت شده و آنها قول دادند که این افراد دستگیر شده را مجازات کنند…

حج عمره رسماً تعلیق شد

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت