دانستنی های مفید برای ورزشکاران | نایت ملودی


زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…

سئو چیست ؟

امروز با شما هستیم با مقاله ای در مورد اینکه سئو سایت چیست ؟ و چرا هر مدیر سایتی برای سایت خود باید سئو و بهینه سازی سایت انجام دهد. خب همانطور که میدانید در دنیای الکترونیکی امروز تقریبا تمامی…

پنل اس ام اس رایگان پرند پیامک

قبل از توضیحی میخواهیم با هم ببینیم اصلا به چه منظوری پرند اس ام اس طراحی شده و با برخی از اصطلاحات در دنیای ارسال اس ام اس و ارسال پیامک رایگان آشنا شویم. در پرند اس ام اس سامانه…پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » ورزش » خارج از گود » پزشکی ورزشی » دانستنی های مفید برای ورزشکاران

دانستنی های مفید برای ورزشکاران

آنچه لازم است ورزشکاران بدانند
با توجه به این که مشاور تغذیه‌ایی همواره در کنار ورزشکار نیست لازم است ورزشکاران تاحدودی با این علم آشنا باشند. در زیر مطالبی پیرامون تغذیه صحیح،نحوه آب رسانی،نوشیدنی ورزش،بارگیری کربوهیدرات،شاخص گلایسمیک و … آورده شده که مطالعه آن می تواند به ورزشکار کمک کند.
دکتر خلیقی، کارشناس پزشکی به ارائه نکات تغذیه‌ایی مهمی برای ورزرشکاران پرداخت.
برنامه غذایی
یک وعده غذایی روزانه باید حاوی ‌١٨٠ گرم غلات، ‌۵/٢ فنجام سبزی (که این مقدار شامل سبزی‌های سبز و نارنجی نیز می‌شود.)،دو فنجان میوه،سه فنجان شیر، ‌١۶۵ گرم گوشت و حبوبات باشد.
* حداقل پنج وعده در روز باید غذا خورد. گاهی یک ورزشکار ممکن است پنج هزار کیلو کالری انرژی بخواهد که در این شرایط باید به ورزشکار چند میان وعده داد.
* نسبت پروتئین حیوانی به گیاهی در برنامه غذایی باید بیشتر از یک باشد و ورزشکاران گیاهخوار باید مکمل مصرف کنند.
* ورزشکاران باید شیر کم چرب مصرف کنند اما،در کنار آن استفاده از مکمل ویتامین D ضروری است.
*ورزشکاران باید بدانند که در نهایت روزانه بیشتر از ‌۵/١ تا ‌٢ کیلو عضله نمی‌توان ساخت.ساخت همین مقدار نیز ممکن است روی استخوان‌ها تاثیر بگذارد.
* اگر ورزشکاری به بیش از ‌١١٠ تا ‌١٢٠ گرم پروتئین نیاز داشت باید به او مکمل داد.
* ورزشکاران باید به برچسب غذایی مواد خوراکی نگاه کنند و طبق آن غذا بخورند.
* در برنامه غذایی باید سلیقه ورزشکار را در نظر گرفت.و بر حسب آن ‌۵٠ تا ‌۶٠ درصد کربوهیدرات، ‌١٠ تا ‌١۵ درصد پروتئین و ما بقی چربی را در برنامه غذایی ورزشکار گنجاند.

* پتاسیم برای رفع خستگی ورزشکاران بسیار مفید است.این ماده در برگه زردآلو و توت خشک وجود دارد. خوردن روزانه ‌۴٧٠ میلی‌گرم پتاسیم و ‌٢٣٠ میلی‌گرم سدیم برای ورزشکاران ضروری است.

 

 آب رسانی
اگر میزان آب دریافتی ورزشکار یک تا دو درصد کاهش یابد عملکرد ورزشکار ‌۵ تا ‌١٠ درصد کاهش خواهد یافت که مثل این است که دونده ماراتن نیم ساعت بیشتر بدود.در این شرایط پنج درصد به قلب فشار می‌آید،چهار درصد استقامت عضلانی تحلیل می‌رود،پنج درصد خستگی عمومی افزایش یافته و عملکرد عمومی کاهش می‌یابد.
* یکی از راه‌های تشخیص کم آبی ورزشکار این است که او را بعد از جلسه تمرینی وزن کنیم.اگر وزنش کمتر از روز قبل بود احتمالا دچار کم آبی شده است.
* یک ورزشکار به یک و نیم لیتر (حدود شش لیوان) آب به طور روزانه نیاز دارد.
 نوشیدنی ورزشی
ورزشکار تا یک ساعت اول تمرین می‌تواند هر ‌١۵ دقیقه یک بار سه چهارم تا یک لیوان آب بخورد اما، اگر زمان ورزش بیش از یک ساعت به طول انجامید ورزشکار باید از نوشیدنی ورزشی استفاده کند.
* نوشیدنی ورزشی شش تا هشت درصد قند دارد (‌۶٠ تا ‌٨٠ گرم شکر) مقدار کمی نمک دارد (سر قاشق مرباخوری)،از طرفی می‌توان دو تا سه لیوان آب پرتغال قرمز نیز به این نوشیدنی اضافه کرد که این عمل برای دریافت پتاسیم کا فی انجام می‌شود.
دمای آب کمی باید از دمای بدن خنک‌تر باشد:
ورزشکار باید در طی دو تا سه ساعت قبل از ورزش با ‌۵٠٠ سی‌سی آب بخورد. در فاصله ‌١٠ تا ‌٢٠ دقیقه قبل از تمرین با ید ‌٢٠٠ تا ‌٣٠٠ آب مصرف کنند. در طی دو ساعت بعد از تمرین نیز لازم است که ورزشکار ‌۶٠٠ تا ‌٨٠٠ سی‌سی به ازای هر نیم کیلوگرم کاهش وزن بدن آب مصرف کند.
بارگیری کربوهیدرات:
* در این روش ورزشکار شش روز قبل از مسابقه ‌٩٠ دقیقه تمرین می‌کند و پنج گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن کربوهیدرات می‌خورد.
* روز چهارم و پنجم قبل از مسابقه ‌۴٠ دقیقه تمرین می‌کند و پنج گرم کربوهیدرات به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف می‌کند. طی روزهای آینده ‌١٠ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کربوهیدرات مصرف کرده و مدت تمرین را تا ‌٢٠ دقیقه کاهش می‌دهد.
* روز آخر (روز قبل از مسابقه) ‌١٠به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کربوهیدرات خورده و استراحت می‌کند.در این روز ورزشکار نباید فعالیتی داشته باشد.
* این روش برای تامین ذخیره کربوهیدرات در ورزش‌های بلند مدت مثل دوهای استقامتی به کار می‌رود.در ورزش‌هایی مانند هندبال و بسکتبال که ترکیبی از قدرت و استقامت هستند هم کاربرد دارد.
 مصرف فیبر
* فیبر برای ورزشکاران دو فایده دارد:
۱- ورزشکاران برای ساخت عضله مجبورند پروتئین زیادی مصرف کنند.مصرف پروتئین باعث یبوست می‌شود.به همین دلیل ورزشکاران باید برای کنترل دفع موارد گوارشی و تنظیم حرکات روده روزانه ‌٢۵ تا ‌٣٠ گرم فیبر بخورند.
۲- فیبر به ورزشکاران وزنی کمک می‌کند که وزن خود را کنترل کنند و مصرف فیبر مانع ورود چربی اضافه به رژیم غذایی می‌شود.
 شاخص گلاسمیک
* شاخص گلاسمیک قدرت یک ماده حاوی قند در بالا بردن میزان در واحد زمان است.
* در رژیم غذایی روزانه ورزشکاران هر چه شاخص کلاسمیک پایین‌تر باشد بهتر است به خصوص برای ورزشکاران استقامتی که به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارند اما،اگر ورزشکار دچار افت قند خون شد، باید موادی را که شاخص کلاسمیک بالایی (مانند عسل) دارند مصرف کند.

محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
در زمان عادت ماهانه چه ورزش هایی انجام دهیم؟

به اغلب زنان توصیه می‌شود که در زمان عادت ماهانه‌شان ورزش نکنند. اما حقیقت امر این است که در واقع ممکن است ورزش در این دوره، برای شما مفید باشد! دلیلش این است که ورزش، گردش خون را افزایش می‌دهد،…

در زمان عادت ماهانه چه ورزش هایی انجام دهیم؟
به کمک این ۵ روش ورزش کردن را به یک عادت تبدیل کنید

۵ راه تا ورزش را به یک عادت تبدیل کنید می‌دانید که ورزش شما را شادتر و سالم‌تر می‌کند و کمک می‌کند که به مدت طولانی‌تری زندگی کنید. این‌ها عالی به نظر می‌رسند و شما بارها به این فکر کرده‌اید…

به کمک این 5 روش ورزش کردن را به یک عادت تبدیل کنید
چرا مردان هم باید یوگا کار کنند؟

فواید یوگا برای مردان اگر یک مرد هستید، از شرکت در کلاس یوگا نترسید! شاید این بهترین تصمیمی‌ باشد که تا بحال برای رشد عضلات و بهبود عملکرد ورزشی‌تان خواهید گرفت. سالها پیش هنگامی که جی کاتلر به قله دنیای…

چرا مردان هم باید یوگا انجام دهند؟
باید و نباید هایی راجب تغذیه ورزشی

باید و نباید های تغذیه ورزشی بدن خود را بر اساس عادات می سازد، اگر بتوانید متوجه شوید که کدام عادات تغذیه ای در طولانی مدت می توانند تاثیر گذار باشند، دیگر باید و نباید ها را در زمان غذا…

باید و نباید های تغذیه ورزشی
دانستنی هایی جهت جلوگیری از آسیب ورزشی در کودکان

جلوگیری از  آسیب ورزشی در کودکان کودکان برای لذت بردن از بازی‌های ورزشی باید با قوانین ایمنی آشنا شده و آنها را رعایت نمایند. بیشتر صدمات بدنی کودکان در ورزش ناشی از عدم رعایت این قوانین است. * برای جلوگیری…

نکاتی جهت جلوگیری از آسیب ورزشی در کودکان

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت