آسکاریس | نایت ملودی


۷ نکته که قبل از خرید مبل راحتی باید به آن توجه داشت

برای بسیاری از افراد خرید مبلمان منزل به دلیل مطلع نبودن از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت یک مبل خوب، کاری سخت است. این در حالی است که خرید مبلمان به دلیل اینکه قرار است دکوراسیون منزل یا محل کار…

زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…

سئو چیست ؟

امروز با شما هستیم با مقاله ای در مورد اینکه سئو سایت چیست ؟ و چرا هر مدیر سایتی برای سایت خود باید سئو و بهینه سازی سایت انجام دهد. خب همانطور که میدانید در دنیای الکترونیکی امروز تقریبا تمامی…


مرتبط با این مطلب

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » سلامت » سلامت خانواده » پیشگیری و بیماری ها » آسکاریس،مهمان ناخوانده دستگاه گوارش

آسکاریس،مهمان ناخوانده دستگاه گوارش؛دستگاه گوارش انسان مهمانان ناخوانده بسیاری دارد که ممکن است تا سال ها از وجود آن بی خبر باشند.دستگاه گوارش انسان دارای کرم ها و انگل های ریزی می باشد که برخی از آنها مفید و برخی برای سلامت بدن مضر می باشند.در نوشتار زیر با کرم آسکاریس یکی از این مهمانان ناخوانده آشنا می شوید.

آسکاریس

آسکاریس

آسکاریس
یکی از انواع کرم های حلقوی بزرگ آسکاریس لومبریکوئیدس (Ascaris lumbricoides) می باشد که در دستگاه گوارش انسان به عنوان انگل زندگی می‌کند. می توان گفت از شایعترین و بزرگترین نمونه های کرم‌های لوله‌ای (نماتود) آسکاریس می باشد. هنگامی که این انگل در روده انسان زندگی می کند آسکاریازیس نامیده می‌شود.
تا وقتی که تمام آسکاریس های بالغ و آماده به تخم ریزی در روده از بین نروند و مدفوع خالی از تخم کرم نشود آلوده کنندگی وجود دارد.

 

روش های انتقال
انتقال مدفوع – دهـــانی : هنگامی که از تخم های آلوده کننده همراه با غذا یا آب وارد دستگاه گوارش شود این نوع انتقال اتفاق می افتد. سالاد و سبزی ها هنگامی که به صورت خام خورده شوند و به درستی ضد عفونی نشوند آلودگی را منتقل می نمایند . در مناطق کویری انگشتان آلوده به خاک یــا ورود خاک آلوده به دستگاه گوارش( خاک خوری ) از دیگر راه های انتقال است.گردوغبار نیز می تواند در انتشار آلودگی به آسکاریس در مناطق کویری نقش مهمی داشته باشد . دوره نهفتگی در این بیماری دو ماه می باشد.

ساختمان کرم روده

کرم ماده در حدود ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر طول دارد و قطر آن حداکثر در حدود ۶٫۵ میلیمتر می باشد. نوع نر کوچکتر است و طول آن از ۱۵ تا ۵ سانتیمتر متغیر می باشد. بدن کرم آسکاریس لوله‌ای و باریک است و در هر دو انتها نازک می گردد. بدن آسکاریس متشکل از کوتیکول صاف است که دارای خطوط کوچک می‌باشد. در طول بدن چهار خط طولی سفید رنگ امتداد می‌یابد. در انتهای قدامی و میان سه لب مدور دهان باز می‌شود.
یک شکاف عرضی نزدیک انتهای خلفی در سطح شکمی مخرج را تشکیل می دهد. انتهای خلفی کرم نر کاملا خمیده بوده و دارای دو سیخک تناسلی می‌باشد که از سوراخ تناسلی نر واقع در داخل مخرج بیرون می‌آید. کرم ماده راست تر بوده و منفذ تناسلی آن در وسط سطح شکمی و در فاصله ۱٫۳ از انتهای قدامی بدنش واقع است.

کرم روده یا آسکاریس انگلی است که در روده میزبان زندگی می‌کند و به همین علت مشخص کردن رفتارهای مختلف زیستی یک انگل داخلی زمانی که در مسکن طبیعی خود به سر می‌برد، کار آسانی نیست.
کرم زنده با وجود کوتیکول در برابر شیره‌های گوارشی حفاظت می شود.
مواد نیمه مایع روده میزبان تشکیل دهنده غذای انگل می باشد و از طریق مری عضلانی کرم به داخل کشیده می‌شود. پس از گوارش از دیواره روده عبور کرده به توسط مایع موجود در فضای بدنی در بافتهای دیگر توزیع و تقسیم می‌گردد.

میزبان کرم آسکاریس

انسان و خوک میزبان این کرم می‌باشند. کرمهایی که در انسان و خوک زندگی می کنند، از نظر ساختمانی مشابه، ولی از نظر فیزیولوژیکی دارای اختلافاتی هستند. تخمهای آلوده کننده کرم روده انسانی (کرم روده اطفال) معمولا در خوکها مشکلی ایجاد نمی کنند و تولید کرم نمی‌کنند و بر عکس بچه خوکها معمولا تخم انگل را از خاکهای آلوده در طویله یا از پستان کثیف ماده خوک در موقع شیر خوردن می‌گیرند. خوکهای بالغ در برابر آلودگی نسبتا ایمن هستند.

در اکثر نواحی روستایی آلودگی انسان به کرم روده شایع و رایج می باشد. گاهی اوقات کرمها ترشحات سمی در روده تولید می کنند که به علت کثرت تعداد کرمها در روده ، انسداد روده بوجود می آید. گاهی ممکن است کرمها به طرف دهان یا بینی حرکت کنند و یا دیواره روده را به منظور رسیدن به سایر قسمت های بدن سوراخ ‌کنند. از این رو باعث کسالت وخیم و یا مرگ برای میزبان می شوند.

عوارض آسکاریدوز

تعداد زیاد کرم آسکاریس در روده ،‌ حرکت و یا جمع شدن آنها در روده‌ها اغلب سبب ایجاد عوارض شدیدی می‌شود که عبارتند از انسداد روده‌ها ، درگیری کیسه صفرا ، پانکراتیت و آپاندیست حاد و سوراخ شدن روده‌ها. از علایم انسداد روده ها می توان به درد ناگهانی و پیچش شکم همراه با استفراغ ، اتساع شکم و مشاهده انسداد در عکس‌برداری با اشعه ایکس اشاره کرد.

تشخیص

با آزمایش مدفوع و مشاهده تخم تشخیص آلودگی به کرم بالغ به آسانی صورت می‌گیرد . پس از این مرحله وجود انسداد روده به علت آسکاریس با لمس شکم و توده‌های نرم و متحرک در زیر انگشتان تشخیص داده می شود. تشخیص وجود کرم آسکاریس در نقاط دیگر بدن فقط در هنگام عمل جراحی امکان دارد. استفاده از روش کاتوکاتز بهترین روش آزمایش مدفوع برای تشخیص آسکاریس است.

پیشگیری و کنترل انگل آسکاریس

رعایت بهداشت عمومی ،وجود آب بهداشتی و سالم ، دفع مناسب فاضلاب و رعایت اصول زیر موثرترین راه های کنترل انگل آسکاریس می باشد :
۱- جلوگیری از آلوده شدن خاک ، بخصوص در اطراف محل بازی و ورزش کودکان.
۲- دفع بهداشتی مدفوع
۳-جلوگیری از آلوده شدن غذاها با فضولاتی که ممکن است به تخم انگل آلوده باشند .
۴- ناخن ها و مخصوصا ناخن های کودکان به طور کوتاه گردد. ، جلوگیری از وارد کردن دست به دهان در کودکان .
۵- با توجه به این که انسان میزبان نهایی آسکاریس می باشد تشخیص و درمان افراد آلوده نه تنها موجب بهبود آنان می شود ، بلکه باعث قطع ادامه روند انتقال بیماری است.
۶- حداقل روزی دو بار نواحی مقعد و تناسلی را با صابون و‌ آب گرم شستشو داده شود.
۷- همه لباسهای راحتی ، لباسهای خواب ،‌زیر پوشها و حوله های آلوده را که توسط فرد مبتلا استفاده شده جوشانده شود.

اصول کلی درمان
هنگامی که آلودگی به آسکاریس تشخیص داده شد درمان در منزل امکان پذیرمی باشد و می توان از داروهای ضد کرم مانند مبندازول و لوامیزول و سایر مراقبتهای بهداشتی زیر نظر پزشک استفاده نمود.
ترکیب مبندازول ، ترکیب لوامیزول و ترکیبات پیرانتل پاموات چند داروی موثر بر آسکاریس می باشند.
خوردن تخم های آلوده کننده همراه با خوراک یا آب از راههای انتقال آسکاریس می باشد.

تاریخ: ۲۱ آذر ۱۳۹۳
نویسنده: رضا ایرانی
محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
گیاهان دارویی برای درمان ورم معده

راه های مختلفی برای درمان ورم معده وجود دارد؛ از تغییر در نحوه تغذیه و نوع غذاهای مصرفی گرفته تا انواع داروهای شیمیایی و گیاهی که برای رفع این مشکل تجویز می شود. در این مطلب گیاهان دارویی مفید برای…

گیاهان دارویی برای درمان ورم معده
جلوگیری از سندروم ماه رمضان

خوردن وعده سحری به حدی مهم است که متخصصان مصرف مواد غذایی مفید در این وعده را راهی برای جلوگیری از سندروم ماه رمضان می دانند. حذف وعده سحری به بهانه های مختلف مثل بیشتر خوابیدن یا سبک تر بودن،…

جلوگیری از سندروم ماه رمضان
راه‌های حفظ مفصل زانو

شاید گاهی طرز نشست و برخاست و راه رفتن روزمره ما به چشم نیاید، اما در درازمدت این کارهای ساده سلامت استخوان‌ها و مفاصل را به خطر می‌اندازد. زانو و مفصل آن از جمله اعضای مهم اسکلت بدن است که…

راه‌های حفظ مفصل زانو
۸ علامتی که نشان می‌دهد قندتان لب مرز است!

تا حالا دقت کرده اید که با یک فنجان چای چند حبه قند می خورید؟ به نظر خودتان عاشق قند و شیرینی جات هستید؟ روزانه چه میزان مواد قندی مصرف می کنید؟ زیاده روی در مصرف قند مانند هر نوع…

8 علامتی که نشان می‌دهد قندتان لب مرز است!
آشنایی با آرتروز و راههای پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

آرتروز چیست ؟ آرتروز (Osteoarthritis)به معنی التهاب مفاصل است. التهاب یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به بیماری ها و یا آسیب ها است و شامل ورم، درد، خشکی و گرفتگی می شود. التهاب هایی که برای مدت طولانی…

آشنایی با آرتروز و راههای پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت