نایت ملودی » سلامت » از زایمان در آب چه می دانید(قسمت دوم)

زایمان در آب به دو صورت انجام می شود :
۱ – موقع دردهای زایمان وارد آب می شوید تا تحمل درد برایتان راحت‌تر باشد و هنگام تولد نوزاد از آب خارج می شوید.
۲ – زایمان به طور کامل در آب صورت می گیرد به طوری که نوزاد زیر آب متولد می شود. در واقع، تحت نظر ماما یا پزشکتان زمانی که دهانه رحم به اندازه ۴ تا ۵ سانتی‌متر باز شد، وارد آب می شوید. اگر زودتر از این در آب قرار بگیرید، به خاطر اثرات تسکین دهنده‌ای که آب دارد، مراحل دیگر زایمان به تاخیر می افتد.
محلی که زایمان در آب در آن انجام می شود خیلی مهم است. باید از وان یک بار مصرف یا مواد ضدعفونی‌کننده وان و آب گرم جدید، تازه و ضدعفونی شده برای شما استفاده شود. البته حرکت رو به بیرون نوزاد در کانال زایمان، احتمال عفونت را کاهش می دهد.
با همه امتیازاتی که این روش دارد، در بعضی شرایط نمی توانید برای زایمان آن را انتخاب کنید. مثلاً اگر از پاره شدن کیسه آب بیشتر از ۲۴ ساعت گذشته باشد، مادر مبتلا به بیماریهایی مثل هپاتیت B و C و یا ایدز باشد، در زایمان قبلی از روش سزارین استفاده کرده باشد، دوقلو یا چند قلو حامله باشد و با بررسی‌های پزشک معلوم شود نوزاد خیال دارد با باسن متولد شود. به یاد داشته باشید این پزشک شماست که با در نظر گرفتن تمام جوانب و وضعیت جسمی شما و کودکتان به شما می گوید که از کدام روش برای زایمان استفاده کنید بهتر است.
مزایای زایمان در آّب:

زایمان در آب

زایمان در آب

* در این روش مقدار خونریزی و نیاز به استفاده از مسکن خیلی کمتر است.
* زایمان در آب نسبت به زایمان طبیعی در خشکی، نیاز به برش اطراف کانال زایمان برای خروج راحت نوزاد را کاهش می دهد و همین شما را از دردسرهای بخیه این ناحیه و درد‌های احتمالی آن خلاص می کند.
* در زایمان طبیعی برای منظم و موثر شدن دردها و در نهایت کاهش مدت زایمان، به مادر آمپول فشار تزریق می کنند. اما در روش زایمان در آب نیازی به این کار نیست؛ آب به طور خود به خود به خاطر ویژگی‌هایی که دارد انقباضات را کنترل می کند.
* به دلیل خاصیت آرام بخشی آب، جسم و روح مادر به آرامش می رسد و دیگر به مسکن‌های رنگارنگ احتیاجی نیست.
* زایمان طبیعی ممکن است ۱۰ ساعت طول بکشد و هر چه مدت زایمان بیشتر باشد مادر باید درد بیشتری را تحمل کند. ولی با زایمان در آب این مدت به مراتب کاهش می یابد و حتی احتمال دارد یک و نیم تا دو ساعت بیشتر طول نکشد.
* زایمان در آب به لحاظ روانی هم مزایای زیادی دارد، در آب شما احساس بی وزنی می کنید، و همین حس سبکبالی باعث می شود زایمان برایتان دلچسب و رضایت بخش باشد. ‌ترس، عصبانیت، بی حوصلگی و نگرانی در شما خیلی خیلی پایین می آید و حتی از بین می رود. از اول در جریان چگونگی مراحل زایمان هستید و از همه چیز خبر دارید. کنترلتان بر روی زایمان، اطمینان، اعتماد به نفس و لذت به دوش کشیدن مسئولیتی که پذیرفتید در شما احساسی همراه با لذت و آرامش به وجود می آورد و تمام اینها باعث می شود با آغوش باز کودک دلبندتان را بپذیرید.
* زایمان طبیعی درد نسبتاً زیادی دارد و مادرانی که این درد را تجربه کرده اند مبارزه جسمی و روحی بزرگی را پشت سر گذاشته‌اند. بنابراین هم از نظر بدنی و هم به لحاظ عاطفی خسته‌اند. این خستگی وقتی با احساس این‌که کودکشان مسبب تمام این دردها بوده جمع می شود ممکن است باعث شود رغبتی به در آغوش کشیدن فرزندشان نداشته باشند. در حالی که هرچه فاصله بین به دنیا آمدن و شیر خوردن نوزاد کمتر باشد، احتمال بروز عفونت در نوزاد کمتر خواهد بود. زایمان در آب به دلیل کاهش قابل توجه درد و نگرانی و استرس، به شما این توانایی را می دهد تا به محض اینکه کودکتان به دنیا آمد با لذت زیاد، محصول مبارزه سخت اما شیرین خود را در آغوش بکشید و به او شیر دهید.
وقتی نوزاد در آب به دنیا می آید چگونه نفس می کشد؟
در دوران بارداری جنین در کیسه آب شناور است. زایمان در آب برای نوزاد، جایی مثل آنچه در رحم مادر داشته ایجاد می کند. بنابراین نباید تصور کرد برای تنفس در آب دچار مشکل می شود. نفس کشیدن در محیط آبی هنری است که قبلاً هم داشته است. البته به محض تماس نوزاد با هوا و دمای جدید، تنفسش شروع می شود و باید از آب خارجش کرد. نوزاد در آب چشم‌هایش را نمی بندد، به طور غریزی و با شیطنتی دوست داشتنی دست‌ها و پاهایش را تکان می دهد و به سمت جلو حرکت می کند.
به این نکات توجه کنید :
** اگر درجه حرارت آب، بیش از حد باشد برای مادر و کودک مشکلات زیادی را به بار می آورد. مسلماً شما موقع زایمان در آبی که دمای بالایی دارد راحت و آرام نخواهید بود. به علاوه در دمای بالا احتمال آسیب مغزی و مرگ جنین افزایش می یابد. اگر دما پایین‌تر از یک حد تعریف شده باشد درجه حرارت بدن جنین افت می کند و به دنبال آن عوارض دیگری در کودک ایجاد می شود.
** در این روش چون به مادر سرم وصل نمی شود، ممکن است کمبود مایعات بدن ایجاد شود، بنابراین از کسانی که مراقب شما هستند بخواهید حداقل هر یک ساعت یک لیوان آب یا آب میوه شیرین برای شما بیاورند. البته خیالتان راحت باشد ماما یا پزشک شما از هر جهت مواظب شماست و شما را حمایت می کند.
** موقع خارج کردن جفت از بدن مادر به دلایلی مثل احتمال افزایش خطر خونریزی و تاخیر در جدا شدن جفت بهتر است بیرون آب انجام بگیرد.
امتیازات زایمان در آب برای نوزاد :
در روش زایمان در آب، نوزاد نرم و روان از رحم خارج می شود و در محیطی پر از آب قرار می گیرد. به عبارت دیگر نوزاد در آب با سادگى بیشترى بدن شما را‌ ترک مى کند. اندام‌هایش به راحتی از هم باز می‌شوند. نور، صدا و امواجی که در زیر آب دریافت مى کند دل نشین‌تر است. تماس پوست مادر با پوست نوزاد نرم‌تر است . چون جریان خون شما در آب بهتر می شود جریان خون نوزاد هم افزایش می یابد. این وضعیت، موجب هوشیارى نوزاد و افزایش تحرکش می شود. اتفاق بدی که موقع زایمان ممکن است بیفتد افتادن و صدمه به نوزاد است که با به دنیا آمدنش در آب این اتفاق هم پیش نمی آید. وقتی نوزاد به دنیا می آید ماما برای اینکه شروع تنفسش را تحریک کند، پوست او را ماساژ می دهد که در زایمان در آب نیازی به این کار نیست و بنابراین نوزاد احساس آرامش بیشتری می کند.
‌ترخیص و پیگیری :
شما حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از زایمان از بیمارستان مرخص می شوید و در این مدت طبق صلاحدید پزشکتان از آنتی بیوتیک و اگر لازم بود از مسکن استفاده می کنید. ۴۸ ساعت بعد، با تماس تلفنی کنترل می‌شوید و پس از گذشت ۱۰ روز باید به پزشکتان مراجعه کنید و وضعیتتان از لحاظ مسائلی مثل خونریزی، عفونت و شیردهی بررسی شود. تا به حال افزایش خطر عفونت با این روش گزارش نشده است، با این حال شما باید تا مدتی در این رابطه تحت نظر پزشک باشید.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت