غار سهولان در ۳۵ کیلومتری شهرستان مهاباد و جاده مهاباد – بوکان واقع شده و از چند حوضچه بزرگ که به وسیله دالانهای آبی به هم متصل شده اند تشکیل یافته است، ارتفاع سقف غار از سطح آب در حوضچه آخر ۵۰ متر و عمق آب در حوضچه وسط به ۳۵ متر می رسد.

این غار تا اندازه ای شبیه به غار علیصدر همدان است با این تفاوت که قسمت کشف شده آن در حال حاضر چندان طولانی نبوده و قندیل های بسیار زیبا و فراوان موجود در غار علیصدر را به صورت موردی می توان در این غار مشاهده کرد، غار سهولان دارای دو در اصلی است که به هم راه دارند و می توان از هر یک از آنها وارد غار و از در دیگر خارج شد.

غار سهولان هر چهار فصل سال در این منطقه شکوه خاص خود را داشته و با ارتفاع ۱۷۵۱ متر از سطح دریاهای آزاد چشم انداز بسیار زیبایی از لحاظ کوه های برفگیر بلند آن در زمستان و پوشش گیاهی (دارویی و خوراکی) در بهار دارد.

635537247867861554

 

دیرینگی آثار بدست آمده از غار به هزاره دوم قبل از میلاد رسیده و به گفته اغلب کارشناسان این غار از روزگاران پیش مورد استفاده مردم بوده است و یافتن سفال های مربوط به دوره اشکانی(پارت ها) و جام مسی پی سوز مربوط به دوره ایلخانان مغول، نشانی بر این مدعاست.

غار از دو بخش آبی و خشکی تشکیل یافته که بخش آبی به طول ۳۰۰ متر از سه حوضچه به هم پیوسته به وجود آمده که ژرف ترین نقطه آن ۵۲ متر و میانگین ژرفای آن ۲۲ متر، جنس سنگ های دیواره غار آهکی دولومیتی و آهکی رسوبی است، طول تقریبی این بخش نزدیک ۲۵۰ متر است.

در قسمت آبی غار قندیل های آهکی به اشکال مختلف از سقف آویزان گشته و بعضی از آنها به موجودات زنده شباهت زیاد دارند که ساکنین محلی بر هر یک نامی مانند خوشه انگور، اختاپوس یا هشت پا و لاک پشت نهاده اند.

بعد از ورود به غار و پس از طی مسیر پیاده با سوار شدن بر قایق می توان به دیدن جاذبه ها و شگفتی های نهفته در دل این غار پرداخت، هم اکنون به لطف نورپردازی محیط درونی غار که با انواع لامپ ها و نورافکن ها چراغانی شده، مناظر شگفت انگیزی را می توان مشاهده کرد، رسوبات داخل غار اشکال گوناگونی دارد: پای فیل، عروس دریایی، خفاش و… که به همراه قندیل های زیبای غار آنرا بسیار دیدنی کرده است.

635537247884073074

 

کبوتران چاهی و خفاش ها تنها ساکنان این غار هستند که در کمال آرامش، روی تخم های خود خوابیده و یا در حال استراحت هستند، خفاشها به خاطر اندک نوری که از چراغهای داخل غار به اطراف پراکنده می شود به قسمت های تاریک پناه برده اند اما برخی از کبوتران لانه های خود را چنان در نزدیکی محل تردد قایق ها می سازند که گردشگران می توانند، تخم ها و یا جوجه های آنان را لمس کنند.

این غار که به تازگی در میان ایرانگرادان معروف شده، به سرعت جایگاه ویژه ای به عنوان یکی از مهمترین غارهای آبی ایران یافته است و دارای ایوان های بلند با نقش و نگارهای سحرآمیز، تندیس های طبیعی به اشکال گیاهان و جانوران، استلاگمیت ها و استلاکتیت های ظریف و دالان های تنگ و باریک است که عظمت آفرینش را در مقابل دید هر بیننده ای به نمایش می گذارد.

کف غار سهولان از حوضچه های بزرگ و کوچک آبی تشکیل شده که توسط دالانهای باریک به هم متصل می شود، گردشگران برای مشاهده پدیده های داخل غار بر قایق های پارویی سوار می شوند و قایقران در طول مسیر پدیده ها و اشکال را به بازدید کنندگان معرفی می کند.

کمینگ های گردشگری غارسهولان آماده واگذاری به بخش خصوصی است

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص امکانات رفاهی و ویژگی های این اثر بی نظیر طبیعی گفت: هر چند این غار در دهه های اخیر مورد توجه بحث گردشگران قرار گرفته اما به سرعت توانسته جایگاه خوبی در این میان بدست آورد.

داوود فرازی افزود: در حال حاضر این غار پذیرایی گردشگران متعدد از نقاط مختلف کشور است که نشان دهنده معرفی شایسته و جایگاه این اثر بی نظیر است که روز به روز نیز بر تعداد گردشگران آن افزوده می شود.

635537247852585314

 

وی در خصوص امکانات رفاهی به وجود آمده در این اثر طبیعی اظهارداشت: در حال حاضر توسعه و ساماندهی این اثر و جاذبه طبیعی در دستور کار مسئولان محلی مهاباد قرار گرفته و از نظر امکانات نیز در حد مطلوبی قرار دارد.

فرازی از آماده واگذاری شدن کمپینگ های گردشگری این مجموعه طبیعی خبر داد و افزود: این کمپینگ ها شامل آلاچیق، سوئیت های اقامتی، زمین بازی مخصوص کودکان و… است که علاقمندان به سرمایه گذاری بخش خصوصی می توانند از آن بهره برداری کنند.

وی گفت: برای رفاه حال بهتر گردشگران نیز در این کمپینگ ها امکان ایجاد رستوران، کافی شاپ و… نیز وجود دارد که سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند از آن استفاده کنند.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص برداشت بی رویه آب از این غار طبیعی نیز گفت: این موضوع مربوط به محیط زیست استان بوده ولی تا جایی که بنده اطلاع دارم برداشتی صورت نمی گیرد بلکه در برخی مواقع به دلیل سرریز شدن آب دریاچه داخل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت