مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » سلامت » روش های کاهش درد زایمان(قسمت اول)

“درد زایمان طبیعی”
درد زایمان مداوم نیست. امکان دارد شما سی تا شصت ثانیه درد داشته باشید و بعد از آن ۲ دقیقه دردی نداشته باشید. زایمان در بعضی از بانوان آسان و در بعضی دیگر سخت‌تر است. البته هیچ کدام بدون درد نیست و هیچ کس نمی تواند پیش‌بینی کند که زایمان شما درد دارد یا نه. اگر آرامشتان را حفظ کنید و منظم و آهسته نفس بکشید خیلی راحت‌تر می توانید انقباضات را تحمل کنید. دم و بازدم از راه دهان به شما کمک می‌کند که نفس‌های سبک، کم عمق و سریع‌تری بکشید.

 

درد زایمان
روش‌های تسکین درد زایمان :
روش‌های زیادی برای تسکین درد زایمان طبیعی وجود دارد. ماما یا پزشکتان می تواند در این باره اطلاعات با ارزشی در اختیارتان بگذارد. بنابراین قبل از زایمان در این مورد با آنها مشورت کنید و سطح آگاهیتان را بالا ببرید.‌ترس و اضطراب و فشارهای عصبی نه تنها کاری از پیش نمی برد بلکه تصور اشتباهی از درد زایمان در شما ایجاد می کند و این باعث می شود شما نسبت به آن آسیب پذیرتر شوید. پس اول باید با اضطرابتان مقابله کنید. برای این کار می توانید از همسرتان و پزشک معالج کمک بگیرید. اما روشهایی وجود دارد که به شما کمک می کند درد ناشی از زایمان را به حداقل برسانید:
* یکی از این راه‌ها، تمرینات تنفسی و افزایش قدرت تجسمی شماست. در کلاس‌های زایمان، الگوهای خاصی به شما آموزش داده می شود تا آنها را تمرین کنید. مثلا یک ماهیچه را در نظر می گیرید، آن را منقبض می کنید و بعد آن را رها می کنید. این کار را چند بار انجام می دهید که ماهیچه تا حد امکان شل و آزاد شود. این عمل موجب افزایش کنترل شما بر روی ماهیچه‌ها و از بین رفتن تنش شما می گردد. روی قدرت تخیل و تجسم تان کار می شود تا با تجسم اتفاقات خوب مثل داشتن یک زایمان راحت و به دنیا آوردن یک نوزاد زیبا و سالم، به آرامش برسید. اگر پیش از این، یوگا و هنرهای رزمی کار کرده‌اید، قبلاً در زمینه این تمرینات تنفسی تجربه داشته‌اید.
* گاهی هنگام زایمان یک عکس یا یک موسیقی آرام حال شما را خیلی بهتر می کند.
* بعضی از بیمارستان‌ها اجازه می دهند یکی از نزدیکان و یا حتی همسرتان با شما به اتاق زایمان بیایند. حضور همسر در کنارتان به شما کمک می کند تا راحت‌تر مراحل زایمان را پشت سر بگذارید.
* وضعیت شما هم در کاهش درد مهم است. باید جوری قرار بگیرید که به اندازه کافی راحت باشید. بتوانید جا به جا شوید، بنشینید، زانو بزنید، گاهی راه بروید و زمانی بایستید و اگر همسرتان در کنار شماست به او تکیه دهید.
* تحرک داشتن تا حدود زیادی شما را آرام می کند. اگر کمی قدم بزنید این احساس در شما ایجاد می‌شود که همه چیز در کنترلتان است و بنابراین درد و نگرانی شما کمتر و قابل تحمل‌تر می شود.
* ماساژ هم در تسکین درد شما نقش مهمی دارد، موجب آرامش و شل شدن عضلاتتان می شود و درد‌های ناشی از انقباضات را آرام‌تر می کند. ماما یا هرکسی که کنار شماست می تواند با ماساژ دادنتان درد شما را کمتر کند. چه بهتر که این فرد همسر شما باشد چون اگر کسی که دوستش دارید شما را لمس کند، آرامشی در شما به وجود می آید که درد و اضطرابتان را تسکین می دهد.
* ممکن است کمپرس آب گرم روی شکم یا کمر برای شما خوشایند باشد و درد شما را آرام‌تر کند. این احتمال هم وجود دارد که شما کمپرس آب سرد را به آب گرم‌ ترجیح دهید ولی در هر صورت باید حواستان باشد پوست بدنتان در معرض مستقیم گرما یا سرما نباشد.
* استشمام رایحه‌هاى طبیعى چون عطر گل شمعدانى، اسطوخودوس، رز و شنیدن آواى قرآن و موسیقى، نیز از راههایی است که به بهبود دردهای شما کمک می کند.
* روش دیگر برای کاهش درد ناراحتی‌های زایمان آب درمانی می باشد. آب درمانی مثل بقیه روشهایی که در آنها برای تسکین درد، از دارو استفاده نمی شود، به شما این امکان را می دهد تا در تمام مراحل زایمان هوشیار باشید. آب با آرامشی که ایجاد می کند باعث شل شدن عضلات، کاهش درد و اضطراب می شود. اگر موقع شروع درد‌های زایمان به مدت طولانی در آب قرار بگیرید ممکن است روند زایمانتان کندتر شود. بنابراین بهتر است زمان دوش گرفتن تا شروع کامل دردهای زایمان کوتاه باشد. در ضمن دمای آب هم خیلی مهم است. دمای بالاتر از دمای بدن، دمای بدن شما و در نتیجه دمای بدن کودک را افزایش می دهد و ضربان قلب کودک را زیاد می کند. البته اگر مشکل خاصی داشته باشید که به خاطر آن مجبور باشید مدام تحت کنترل با دستگاه‌های الکتریکی باشید و یا کیسه آبتان پاره شود و احتمال عفونت با باکتری‌های موجود در وان یا شیر آب وجود داشته باشد نباید داخل وان آب بروید. ولی دوش گرفتن اشکالی ندارد.
* علاوه بر روش‌های غیر دارویی، چند روش دارویی هم برای کاهش درد و ناراحتی‌های مادر هنگام زایمان وجود دارد. شما می توانید براى انتخاب و استفاده از هریک از این روش‌ها با ماما یا پزشکتان مشورت کنید.
* امروزه روش زایمان در آب، بین مادران باردار در خارج از کشور طرفداران زیادی دارد. این روش در ایران هم اجرا شده است ولی هنوز ناشناخته و غیر معمول محسوب می شود.
* اگر دوست دارید زایمان طبیعی بدون دردی داشته باشید، می توانید از مسکن‌های مناسبی که در دسترس هستند و مصرف آنها برای شما و کودکتان کوچکترین ضرری ندارد، استفاده کنید. البته فراموش نکنید که نوع مسکن، زمان و شرایط خوردن آنها را تنها ماما یا پزشک شما تعیین می کند. یکی از این مسکن‌ها “انتونوکس” است که مخلوطی از اکسیژن و گاز اکسید نیترو می باشد و توسط ماسکی آن را استنشاق می کنید. دارو‌های دیگری هم هستند که به صورت عضلانی تزریق می شوند و درد را تسکین می‌دهند و ممکن است شما را کمی آرام و خواب آلود و بی‌حال کنند.
* روش‌های الکتریکی هم برای کاهش درد زایمان وجود دارد که اگر لازم باشد، برایتان به کار می رود.
* گاهی اوقات از بی‌حسی موضعی استفاده می شود. که حتما باید توسط متخصص بیهوشی آموزش دیده در این زمینه، انجام شود. البته قبلش باید با ماما یا پزشکتان هماهنگ کنید که آیا می توانید از این روش استفاده کنید یا نه. از شما خواسته می شود به پهلو دراز بکشید و مثل توپی حلقه بزنید طوری که کمرتان گرد شود. سپس ماده بی حسی از راه نخاعتان تزریق می شود. این روش محدودیت‌هایی نیز دارد، در طول زایمان یا چند ساعت بعد از آن نمی توانید از تخت بیرون بیایید، لازم است به شما سرم وصل شود و همین حرکات شما را محدود می کند و نمی گذارد راحت باشید.

تاریخ: ۱۷ آذر ۱۳۹۳
نویسنده: رضا ایرانی

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت