نایت ملودی » خانواده » آشپزی و خانه داری » خانه داری » سفیده تخم مرغ در چه ظرفی بهتر کف میکند؟

سفیده تخم مرغ

آیا تا به حال متوجه شده‌اید نوع ظرفی که در آن سفیده تخم‌مرغ را هم می‌زنید، نقش بسیار مهمی در تولید ماده‌ای کف مانند دارد؟
اگر شما به جای ظروف شیشه‌ای یا استیل، سفیده تخم‌مرغ را در یک ظرف مسی هم بزنید، کف خامه‌ای مایل به زردی حاصل خواهد شد که در مقایسه کمی سفت‌تر است.
وقتی سفیده تخم‌مرغ را در یک ظرف مسی می‌زنید، در حین برخورد این ماده با بدنه ظرف، مقداری یون مس از ظرف جدا شده و وارد سفیده تخم‌مرغ می‌شود. یون‌های مس در ترکیب، با یکی از انواع پروتئین‌های موجود در تخم‌مرغ به نام کونالبومین، ماده زردرنگی را تولید می‌کنند.
از آنجایی که ترکیب مس و این پروتئین از پایداری قابل قبولی برخوردار است، بنابراین احتمال این که سفیده‌های تخم‌مرغ‌هایی که در ظرف مسی هم زده می‌شوند، تغییر شکل داده و یا از هم جدا شوند، کمتر خواهد بود.
با عبور هوا از بین مولکول‌های سفیده تخم‌مرغ در اثر زدن، نوعی واکنش مـکـانـیـکـی بـیـن مولکول‌ها اتفاق می‌افتد که سبب تغییر پروتئین‌های موجود در سفیده می‌شود. با تثبیت حباب‌های هوا در میان مولکول‌ها، پروتئین‌های تغییر شکل یافته به شکل خاصی درآمده و به اصطلاح لخته می‌شوند که در نتیجه کف سفید رنگ و نسبتا غلیظی ایجاد خواهد شد.
اگر کف به دست آمده از هم‌زدن سفیده تخم‌مرغ‌ها را در یک ظرف غیرمسی دوباره به هم بزنید، پروتئین به طور کامل تغییر شکل داده و در نهایت به صورت دسته‌های مجزایی لخته می‌شوند. در چنین شرایطی دیگر هیچ راهکاری برای از بین بردن این حالت و به دست آوردن یک ترکیب یکدست از سفیده تخم‌مرغ وجود نخواهد داشت. به همین علت در دستور تهیه کیک‌ها و شیرینی‌ تاکید می‌شود که از زیاد هم زدن سفیده تخم مرغ خودداری کنید.
اگر از یک ظرف مسی برای به هم زدن سفیده تخم‌مرغ استفاده کنید، مولکول‌های پروتئینی در ترکیب مس ــ کونالبومین قرار می‌گیرند و در نتیجه تعداد مولکول‌های پروتئینی که آزاد هستند و می‌توانند تغییر شکل داده و لخته شوند، کمتر خواهد شد. علاوه بر این ممکن است مس با گروه‌های حاوی سولفور در دیگر پروتئین‌های موجود در تخم‌مرغ واکنش داده و پروتئین‌های بیشتری را مهار کند. اگر چه ممکن است یون‌های آهن یا روی که در دیگر ظروف فلزی وجود دارند نیز با پروتئین کونالبومین موجود در سفیده تخم‌مرغ ترکیب شوند، اما ترکیب حاصل نقش موثری در افزایش غلظت ماده کف مانند نخواهد داشت.
 اگر از ظروف شیشه‌ای یا استیل برای به هم زدن سفیده تخم‌مرغ استفاده می‌کنید، بهتر است مقداری کرم تارتار به آن اضافه کنید تا کف به دست ‌آمده از به هم زدن سفیده ی تخم‌مرغ، از غلظت مناسبی برای تهیه کیک و شیرینی برخوردار باشد.
افزودن این ماده نقش بسیار مهمی در کاهش شدت تغییر شکل پروتئین‌ها و ایجاد ترکیب یکنواخت خواهد داشت.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت