مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » سفر وگردشگری » گردشگری ایران » آشنایی با هرسین کرمانشاه

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه می‌باشد. در این ناحیه آثاری از دوره ساسانی از جمله صفحه تراشیده کوه، حوض سنگی،ساعت آبی، طاق سنگی، پلکان سنگی، قلعه و آثاری دیگر باقی مانده است. در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین‌الرعایا و فرزندان او بوده است. این ناحیه در سال‌های اخیر به شهرستان تبدیل شده است.


هرسین-1

مراکز دیدنی و تاریخی

کاخ شاپور
صفه مادی
قلعه بیستون
ناحیه باستانی بیستون
شهر باستانی چمچال
کاروانسرای بیستون
پل خسرو
نقوش داریوش
مجسمه هرکول
نقش ولگش
صفحه تراشیده شده
شیر سنگی
نقش میتر یدات اشکانی
نقش گودرز دوم اشکانی
فراتاش
کتیبه وقف نامه شیخ علی خان زنگنه
پرستشگاه پارتی
غار تاریخی بیستون

صنایع و معادن

از صنایع و معادن شهرستان هرسین اطلاعات مستندی در دست نیست.

کشاورزی و دام داری

مردم‌هرسین به کشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند و‌ محصولات گندم، جو،‌ بنشن، چغندرقند، تره بار، سیب، انگور، هلو از محصولات عمده شهرستان است. محصولات سیب درختی، هلو، نخود،‌ پنبه، ‌گندم، جو،‌ پیاز، چغندرقند از جمله محصولات‌صادراتی شهر نیز هستند. کشاورزی شهرستان هرسین سنتی و نوع کشت آبی و دیمی است. آب کشاورزی از چشمه مخصوص چشمه سراب هرسین، کاریز، چاه ژرف و نیمه ژرف تامین می‌شود. جنس خاک شنی، رسی و سیاه خاک و بسیار حاصل خیز است. دام‌داری نیز در شهرستان هرسین مانند سایر بخش های این منطقه از موقعیت نسبتا خوبی‌برخوردار است و مواد لبنی از جمله فرآورده های صادراتی هرسین محسوب می‌شوند.

هرسین-2

مشخصات جغرافیایی

شهرستان هرسین یکی از شهرستان های استان کرمانشاه در قسمت خاوری استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان صحنه، از جنوب به استان لرستان، از باختر به شهرستان کرمانشاه و از باختر به استان لرستان محدود می‌شود. مرکز شهرستان هرسین شهر هرسین است که از نظر جغرافیایی در ۴۷ درجه و ۳۵ دقیقه درازای خاوری و ۳۴ درجه و ۱۶ دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع ۱۵۷۰ متری از سطح دریا واقع شده است. براساس سرشماری سراسری سال ۱۳۷۵ جمعیت این شهرستان ۹۶۰۱۹ نفر برآورد گردیده که از این تعداد ۵۵۰۷۹ نفر در مرکز این شهرستان زندگی می کنند. شهر هرسین در دشتی قرار گرفته که از شمال به کوه شیرزو، از جنوب به کوه زرین و از شمال خاوری به کوه گویی محدود می شود. مرکز شهرستان هرسین در ۴۸ کیلومتری خاور کرمانشاه و در مسیر راه اصلی خرم آباد – کرمانشاه قرار دارد آب و هوای آن‌نسبتا سرد است.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه است. پیشینه تاریخی شهرستان هرسین با قدمت و تاریخ کرمانشاه عجین شده است. لسترنج در جغرافیای سرزمین های خلافت خاوری از قول حمدلله مستوفی می نویسد: « در همان حدود قلعه هرسین و در پای آن قلعه کوچکی واقع بود و این شهر کوچک هنوز در بیست میلی جنوب خاوری کرمان باقی است». صاحب عالم آرای عباسی، در زمره جلوداران لشگر ایران در مقابل لشگر عثمانی، از شاه سلطان خدابنده لو حاکم هرسین نام می برد. در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین الرعایا و فرزندان او بوده است.

 هرسین-620x461

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت