مرتبط با این مطلب
نایت ملودی » سلامت » سلامت خانواده » آموزش » سنگ درمانی،واقعیت یا خرافات؟؟؟

استفاده از سنگ ها برای درمان بیماری های جسمی و روحی از دوران باستان مورد استقبال مردم بوده و قدمت چند هزارساله دارد. شواهد کاربرد سنگ های طبیعی برای درمان بیماری های مختلف در قدیمی ترین تمدن های بشری به چشم می خورد. اگرچه این نوع درمان در تاریخ قدمت طولانی دارد ولی مطالعات آکادمیک روی مکانیسم آن در سال های اخیر آغاز شده است…
امروز در دنیا این علم را با نام جم تراپی (gem therapy) و به عنوان یکی از شاخه های طب مکمل طبقه بندی می کنند.

سنگ درمانی

سنگ درمانی

در طول تاریخ از سنگ های خاص برای اهداف درمانی، محافظت افراد در برابر بلایای طبیعی و تاثیرات نامطلوب محیطی استفاده می شده است. قدیمی ترین گزارش ها در مورد خواص درمانی سنگ ها و گوهرها به ۴هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. در حال حاضر قدیمی ترین شواهد مکتوب درباره سنگ درمانی مربوط به کتیبه های سومری و متون علوم ودایی هند باستان است. در طب سنتی هند (آیورادا) دستورات دقیقی در مورد تهیه پودر، خمیر و الگریز با سنگ های شفابخش وجود دارد. در خاور دور و چین باستان نیز درمانگران از خواص درمانی سنگ ها آگاه بودند و از آنها در درمان بیماران استفاده می کردند و ممارست در این کار این کشور را به یکی از بزرگ ترین عرضه کنندگان گوهر و سنگ شفابخش در دنیا تبدیل کرده است. همچنین در یونان باستان مردم بر این اعتقاد بودند که همراه داشتن سنگ ها و مصرف پودر آنها به صورت خوراکی، ارواح پلید را از آنها دور نگه می دارد و به این ترتیب از انواع بیماری ها، چشم زخم ها، بلایا و فجایع درامان می مانند. صحبت از قدرت وی ژه و منحصربفرد سنگ های شفابخش تنها در میان عامه مردم نبوده و افرادی مثل ارسطو، فیلسوف مشهور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصربفرد آنها صحبت کرده اند. مردمان روم باستان نیز تحت تاثیر اعتقادات یونان و دیگر تمدن های باستانی، برای رفع بیماری و داشتن اقبال خوب برخی سنگ های صیقلی را در جنگ ها با خود حمل می کردند.

ایرانیان و سنگ های درمانی
ایرانیان نیز به خصوص پس از اسلام توجه خاصی به خواص درمانی و متافیزیکی سنگ ها داشتند و در آثار متعددی به تاثیر این سنگ ها بر سلامت جسم و روح، اشاره شده است. صباح بن عمران از جواهرشناسان عهد هارون الرشید عباسی و عطاربن محمد منجم و مولف کتاب «منافع الاحجار» از معروف ترین این افراد در آن دوره هستند اما در این میان بدون شک ارزشمندترین و مهم ترین کتاب گوهرشناسی ایران کتاب «الجماهر فی الجواهر» ابوریحان بیرونی به عربی و رساله «تنسوخنامه ایلخانی» خواجه نصیرالدین طوسی به فارسی است که در آن به خواص سنگ های متعددی اشاره شده است.

ابن سینا و سنگ خودکشی
در قدمت کاربرد سنگ ها در کشور همین بس که ابن سینا از سنگ سیترین در درمان تمایل به خودکشی استفاده می کرده است. هیلد گارد، درمانگر صاحب نام قرن ۱۲ میلادی نیز از جمله کسانی بود که به سنگ درمانی اعتقاد داشت. از جمله روش های درمانی این زن درمانگر، قرار دادن سنگ های خاص روی نقاط ویژه ای از بدن و همچنین نوشاندن آب به بیماران از ظرفی بود که سنگ های شفابخش یک شبانه روز در آن قرار داشتند. وی در کتاب خود «فیزیکا» به توضیح خواص درمانی سنگ های نیمه قیمتی پرداخته است و می نویسد: «پزشکان برای درمان بیماری ها باید یک دید کل نگر نسبت به وجود انسان داشته باشند و تاثیر عوامل محیطی مانند ارتعاشات دریافت شده از سنگ های شفابخش را نیز در درمان بیماری در نظر بگیرند.»

سنگ شفابخش درون
پاراسلسوس، مشهورترین پزشک اروپایی دوره رنسانس نیز مطالعات فراوانی درباره ویژگی های سنگ های شفابخش و موادمعدنی و ساختمان فیزیکی و فرمول شیمیایی آنها انجام داده است. نظریه وی که به رغم گذشت چند قرن هنوز سرلوحه کار پزشکان کل نگر امروز است، در مورد سنگ ها و خواص درمانی آنها این است که از سنگ های شفابخش نه تنها می توان در درمان علایم بیماری ها بلکه برای مداوای دلایل عمیق بیماری ها هم استفاده کرد. پاراسلسوس می گوید: «تنها یک منشا برای سلامت وجود دارد و آن نیروی نامحدود، پرقدرت و آگاه درون ما انسان هاست و این شفاگر درون، می تواند همه بیماری ها را درمان کند . تنها دلیل بروز بیماری این است که شفاگر درون به دلیل عادت های ناسالم زندگی و بی توجهی انسان ها، دچار ضعف و ناتوانی شده است. من هنگام درمان بیماران صرفا تلاش می کنم نیروی شفابخش درونی شان را دوباره زنده کنم.»

باورهای مصطلح در مورد سنگ ها
یاقوت: این سنگ که رنگ نوع مرغوب آن سرخ و به رنگ خون کبوتر است، از دوران قدیم به عنوان سنگ زینتی استفاده می شده است. از جمله خواص ذکرشده برای یاقوت درمان بیماری های معده و کبد، آرامش بخشیدن و آرام کردن بیماران عصبی و روانی و درمان انواع سردرد است.

یشم: این سنگ معمولا سبز رنگ است ولی در رنگ های دیگر مانند زرد، سرخ، خاکی، سیاه و بژ نیز دیده می شود. از جمله خواص ذکرشده برای آن ایجاد شادی عمیق در روح، متعادل کردن بدن و درمان تشنج و بیماری ریه است. گفته می شود انواعی از این سنگ باعث رقت قلب، عاطفه و درک و فهم می شود. همچنین باعث تسکین عوارض روده، نفخ و یبوست می شود. معده را نیز تقویت می کند و حالت تهوع و نگرانی ها را از بین می برد و باعث قابلیت درک و حساسیت می شود.

کهربا: خواص درمانی سنگ کهربا، آنتی آلرژی و ضداگزما و ناراحتی های پوستی است.

لاجورد: سنگ لاجورد در درمان فشارخون بالا و تسکین دردهای سر موثر است.

فیروزه: از جمله خواص درمانی سنگ فیروزه را تقویت کبد، غدد و چشم ها برشمرده اند.

مرجان: خواص درمانی سنگ مرجان، در درمان الماس: بسیاری بر این باورند که الماس کنار انسان باعث تقویت مثانه و رفع مشکلات دستگاه گوارش می شود. در درمان رعشه و صرع و تقویت استعداد نیز نقش دارد.
زبرجد: یکی از سنگ هایی است که استفاده از آن را خوش یمن و دورکننده چشم زخم می دانند. از دیگر خواص این سنگ کاهش ناراحتی های قلبی، کاهش غلظت خون، تقویت دستگاه گوارش، درمان اگزما، جوش و آکنه است.
زمرد: این سنگ زینتی را دارای مزاج سرد و خشک می دانند و از جمله خواص آن پیشگیری از صرع، درمان پارکینسون، محافظت از قلب و افزایش نور چشم را است. اما با تمام این تفاسیر، در مستندات و روایات معتبر، همچنان راهکاری برای کشف مکانیسم اثرات جسمی و روحی سنگ ها یافت نشده است. به این ترتیب با اینکه بیشتر متخصصان و صاحب نظران به طور ضمنی وجود این خواص را تایید می کنند، هنوز نگاه های علمی به این موضوع با شک و تردید همراه است.

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت