مذاکره دوجانبه با ایران را کنار نگذارید | نایت ملودی


تاسیس بانک اطلاعات املاک کشور

بانک اطلاعات سقف با هدف ایجاد جامع ترین بانک املاک کشور و خدمت رسانی به متقاضیان حوزه املاک راه اندازی گردید.کاربران سایت با استفاده از این بانک اطلاعاتی، می توانند ملک مورد نظر خود در زمینه های خرید و فروش…

۷ نکته که قبل از خرید مبل راحتی باید به آن توجه داشت

برای بسیاری از افراد خرید مبلمان منزل به دلیل مطلع نبودن از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت یک مبل خوب، کاری سخت است. این در حالی است که خرید مبلمان به دلیل اینکه قرار است دکوراسیون منزل یا محل کار…

زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » اخبار » سیاست » مذاکره دوجانبه با ایران را کنار نگذارید

مذاکره ایران با آمریکا

دیپلماسی ایرانی: پیتر جنکینز، دیپلمات زبده انگلیسی است که تحصیلات خود را در دانشگاه کمبریج به پایان رسانده و در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶، سفیر انگلیس در آژانس بین المللی انرزی اتمی بوده است. وی در تازه ترین مقاله خود لوب لاگ، توصیه می کند که مذاکره دوجانبه با ایران نادیده گرفته نشود. آنچه در زیر می خوانید متن ترجمه شده این یادداشت است.

من روز دوشنبه در برلین بودم، زمانی که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که دانش آموخته دانشگاه ام آی تی است، در جمعی در انجمن سیاست خارجی آلمان سخنرانی می کرد. من شنیدم که صالحی آنچه را که روز قبل از آن در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود، تکرار کرد و گفت: ایران آماده است به پیشنهاد جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا برای گفت و گوی مستقیم پاسخ مثبت بدهد و در ضمن به انتظار های ایران برای ورود به چنین مذاکراتی اشاره کرد.

این در حالی است که اظهارات مقام معظم رهبری در ۷ فوریه در تضاد با آن چیزی قرار دارد که صالحی مطرح کرده و به نظر می رسد رهبری در مذاکره دو جانبه را بسته باشند. اما من به این نکته باور ندارم.

از آنجایی که صالحی را خوب می شناسم( ما در وین برای بیش از دو سال همکار بودیم)، اطمینان دارم که او بدون توجه به آمادگی رهبری برای ارائه مجوز گفت و گوها، در محافل عمومی از آمادگی تهران برای مذاکره مستقیم با آمریکا سخن نمی گوید. صالحی هم باهوش است و هم محتاط. وی از مورد اعتماد بودن رهبری بهره می برد و بنابر این با تفکر آیت الله خامنه ای آشناست.

علاوه بر این مقام معظم رهبری به طور کلی مذاکرات دوجانبه را نفی نکردند. رهبری در مورد اینکه طرف مقابل به واقع خواستار یک راهکار باشد، ابراز نگرانی عمیقی مطرح کردند و در عین حال بر دیدگاه های سابق خود را شامل یک یاز مواردی که در پیام صالحی به آن اشاره شده بود، تکرار کردند.

وزیر امور خارجه ایران در سخنرانی خود در آلمان این نکته را خاطرنشان کرد که فقدان اعتماد مشکل اصلی ایران و آمریکاست. وی ادامه داد، همین مشکل موجب می شود که ایران خواستار مشاهده نشانه ای باشد که ثابت کند پیشنهاد جو بایدن موثق و قابل اعتماد است و تنها یک مانور گمراه کننده نیست.

این در حالی است که دلایلی برای معتبر بودن پیشنهاد آمریکا وجود دارد. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، به طور شفاف چهره ای است که از جنگ، درگیری و بدبینی پرهیز دارد و به حل مجادله از طریق گفت و گو پایبند است. جان کری، وزیر امور خارجه و چاک هگل، وزیر دفاع پیشنهادی نیز در طرح دیدگاه های خود به طور متوازن در این زمینه عمل کرده اند.

با این وجود، ایران امیدوار است آمریکا در تعامل با تهران رویکردی همراه با احترام را دنبال کرده و از تهدید علنی تهران به ادقام نظامی در زمانی که گفت و گو ها در جریان است، دست بردارد.

زمانی که به لندن باز گشتم اندکی بیشتر به احتمال راهکار مذاکره ای بر سر برنامه های هسته ای ایران امید داشتم. به نظرم اینگونه می رسید که واشینگتن و تهران سرانجام به این نتیجه رسیده اند که روی یک طول موج مشابه حرکت کنند.

با این حال به نظر نمی رسد مذاکرات هسته ای برنامه ریزی شده برای ۸ اسفند در قزاقستان راه به جایی ببرد.

در لندن و پاریس، مقامات چیزی فراتر از آنچه در سال ۲۰۱۲ انجام دادند در دستور کار ندارند تا انگیزه ای برای توافق در تهران ایجاد کنند.

غرب همچنان تمایل دارد که تهران غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کرده و سایت غنی سازی فوردو را تعطیل کند اما در مقابل امتیاز های اندکی برای جمهوری اسلامی در نظر گرفته است. آنها ایران را یک طرف گناهکار می دانند که فرصت اعتمادسازی به آن داده شده است.

این در حالی است که هدف استراتژیک نفوذ در محاسبه های آتی مقامات ایرانی به منظور به حداقل رساندن استفاده دوگانه از تکنولوژی هسته ای در ایران، نادیده گرفته می شود.

اگر گذشته، نقشه راهی برای آینده باشد، آنگاه پیشرفت دوجانبه به زودی محو خواهد شد. از اظهارات رهبری برداشت اشتباهی می شود. اسرائیل بار دیگر بحث صادرات سلاح به حماس و حزب الله را داغ می کند و احتمالا طرح سوء قصدی دیگر علیه یک سفیر خارجی به ایران نسبت داده خواهد شد. دانشمندان ایرانی ترور می شوند و کنگره قطعنامه دیگری به تصویب خواهد شاند که هر گونه ارتباط دیپلماتیک با تهران را ممنوع می کند. از سوی دیگر مشاوران کاخ سفید نیز امکان هرگونه انعطاف پذیری را رئیس جمهور سلب می کنند.

با این حال من همچنان امیدوارم و مانند همکارانم آرزو می کنم خردمندی در این مجادله پیروز شود.

تاریخ: ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
نویسنده: رضا ایرانی
دسته بندی: سیاست
محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید

تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید کتاب “آقای سفیر” که حاصل مصاحبه ی «محمد مهدی راجی» با دکتر ظریف است، تاکنون شش بار در نشر نی تجدید چاپ شده، در یادداشت زیر گوشه هایی از کتاب را…

تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید
توافق هسته ای قطعی شد

توافق هسته ای قطعی شد براساس اخبار موثق توافق هسته ای قطعی شده است. به گزارش آریا حاضران در محل مذاکرات یعنی هتل کوبورگ عازم محل اعلام توافق هسته ای شده اند. کاترین ری سخنگوی موگرینی برگزاری مراسم در ساعت…

توافق هسته ای قطعی شد
توضیحات سخنگوی کاخ سفید درباره زمان لغو تحریم ها

توضیحات سخنگوی کاخ سفید درباره زمان لغو تحریم ها آمریکا: کاهش تحریم‌ها پس از انجام ایران به تعهداتش خواهد بود به گزارش خبرگزاری تسنیم، “ماری هارف”، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا پس از راستی…

سخنگوی کاخ سفید
ظریف جهان را غافلگیر کرد

ظریف جهان را غافلگیر کرد کنفرانس خبری که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برگزار کرد برای بسیاری از جهانیان و ناظران غافلگیرکننده بود. بسیاری فکر نمی کردند وی به جزئیات مهم این برنامه اشاره کند و چنین مسئله ای…

ظریف جهان را غافلگیر کرد
عکس های دختر جان کری و داماد ایرانی اش

عکس های دختر جان کری و داماد ایرانی اش القدس العربی نوشت اقدام جان کری وزیر خارجه آمریکا در به کار بردن عبارت خلیج فارس ممکن است به ایرانی بودن دامادش ربط داشته باشد.  

عکس های دختر جان کری و داماد ایرانی اش

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت