جذابیتهای زندگی عشایر ( گردشگری عشایری ) | نایت ملودی


زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…

سئو چیست ؟

امروز با شما هستیم با مقاله ای در مورد اینکه سئو سایت چیست ؟ و چرا هر مدیر سایتی برای سایت خود باید سئو و بهینه سازی سایت انجام دهد. خب همانطور که میدانید در دنیای الکترونیکی امروز تقریبا تمامی…

پنل اس ام اس رایگان پرند پیامک

قبل از توضیحی میخواهیم با هم ببینیم اصلا به چه منظوری پرند اس ام اس طراحی شده و با برخی از اصطلاحات در دنیای ارسال اس ام اس و ارسال پیامک رایگان آشنا شویم. در پرند اس ام اس سامانه…پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » سفر وگردشگری » گردشگری ایران » جذابیتهای زندگی عشایر ( گردشگری عشایری )

 

IMAGE634625041060616250

هر چندکه مظاهر تکنولوژی از بکر بودن زندگی عشایری کاسته است و آن را تحت تاثیر قرار داده است،اما همچنان کوچ نشینان  بسیاری از سنتها و ارزشهای اصیل ایرانی را حفظ کرده اند و دیدنیهای زندگی عشایر کشور می تواند جذابیتهای بسیاری برای گردشگران داخلی و خارجی  داشته باشد و به صنعت توریسم کشور کمک کند هر چند که تا کنون اقدامات مناسب در این زمینه از سوی سازمان گردشگری صورت نگرفته است.

در دامنه کوههای سرسبز و دشت های پهناور کوچ نشینان عشایر ,طبیعت را زندگی می کنند. طبیعت روح نواز دشت و کوهستان به همراه تصویری هفت رنگ از چادرهای سفید که مردانی در آن اتراق کرده اند و زنانی زیبا با دامنهای پرچین و رنگارنگ,در اطراف آنها مشغول به کار و فعالیت هستند, دل بیننده را به مهمانی رنگها می برد .طبیعت سرسبز، گوسفندان ایل و بزغاله های زیبای نورسیده آنها را در دامن خود می پرورد و نوای زنگوله های این موجودات به همراهی صدای خلخال پاهای زنان عشایر سمفونی کوچ ایل را با هم می نوازند.

گردشگری و کوچ نشینان

با توجه به سبک زندگی امروز و پیشرفت صنت و تکنولوژی زندگی در دامان طبیعت می تواند برای بسیاری از مردم جالب و دیدنی باشد.از  آن‌جا که زندگی عشایری در بسیاری از کشورها از بین رفته، خود این موضوع کنجکاوی بسیاری از گردشگران را جلب می‌کند تا با این نوع زندگی آشنا شوند. موضوع دیگر این‌که عشایر ایران به همراه افغانستان، تاجیکستان، چین، شمال‌غربی آفریقا و کوه‌های کلیمانجارو تنها عشایری هستند که کوچ عمودی(از کوه به دشت و برعکس) دارند و همین دست و پنجه نرم کردن با طبیعت متفاوت، شیوه‌ خاصی از سبک زندگی را برایشان پدید آورده که منحصر به فرد و در نوع خود مترقی و شگفت‌انگیز است.
زندگی‌ این عشایر با طبیعت آمیخته است.آن‌ها به سادگی اجداد و شبکه عشایری خود، اعم از ایل و طایفه و تیره و تش و اولاد و خانوار را می‌شناسند. در جامعه عشایری دام‌ها اسم دارند.
در میان آن‌ها بدهکاری نشانه فقر نیست، بلکه شاخصه رونق زندگی است.قوانین نانوشته‌ای دارند که کمتر کسی از آن‌ها تخطی می‌کند.مرگ در جنگ برایشان افتخار است و ساختار اجتماعی‌شان گونه‌ای از هرم قدرت را نمایش می‌دهد.
چادر زدن آن‌ها از تکنیک خاصی تبعیت می‌کند.طرح قالی و حتی دار قالی شان با نوع دار قالی در جامعه روستایی فرق دارد. موسیقی‌شان برای خود دنیایی است و عقایدشان در هر قدمی که برمی‌دارند یا هر سخنی که بر زبان می‌رانند، نمایان است.در هنگام کوچ و در وقت اسکان و در گرمسیر و سردسیر، شیوه‌های ویژه برای ادامه حیات در پیش می‌گیرند.خواص گیاهان دارویی را به همان نسبت می‌شناسند که وضعیت آب و هوا را در چند روز آینده پیش‌بینی می‌کنند.
آن‌ها پشم می‌چینند و شیر می‌دوشند و جاجیم می‌بافند، روغن می‌گیرند و ماست می‌زنند، شاهنامه می‌خوانند ، تفنگ‌چی دارند ، تنبیه می‌کنند ، مهمان‌نوازند و سنت‌ها را گرامی می‌دارند، موی بز می‌ریسند و در سیاه چادرهایشان می‌آسایند.
زندگی عشایری یک دنیای هیجان انگیز و در عین حال پر مشقت است. از آن نوع زندگی‌هایی که وقتی می‌بینیمشان، می‌گوییم خوش به حالشان و با این‌حال بیش از چند روز را نمی‌توانیم با نوع زندگی‌ آن‌ها سر کنیم.
گزاف نیست اگر بگوییم اروپاییان برای خوردن یک نان و ماست در چادر عشایر و روی گلیم دست‌بافت قرمز رنگ و در کنار بره تازه متولد شده که بر سرش دستی بکشند، حاظرند صدها دلار بپردازند.
مهندس داود احمدی اقدم کارشناس امور عشایر آذربایجان شرقی معتقد است باید با ایجاد فضای لازم با قابلیت ها وساز وکارهای اثر بخش و متناسب با ویژگیهای جامعه عشایری, جنبه های مختلف زندگی عشایر در معرض دید عموم قرار داد تا بتوان در زمینه گردشگری  و جذب توریست پیشرفت کرد.
وی راه کارهای مناسب برای جذب توریست را چنین بر می شمرد: “فراهم کردن زمینه های لازم برای شناساندن ابعاد مختلف زندگی ایلات وعشایر واقوام ایرانی به اشکال موزه ای – یادمانی ویا زنده ونمایشگاهی ، برگزاری جشنواره فرهنگی ، آئینی ، علمی – پژوهشی مرسوم عشایر ، نمایشگاه هنر و صنایع دستی تولیدات عشایری ومعرفی خدمات ومفاخر عشایر برای دعوت توریست به کشور ضروری است همچنین ایجاد محیط – فضای مناسب برای گردهمایی های تخصصی ، انجام مطالعات وپژوهش های تاریخی ، فرهنگ شناسی ، مردم شناسی ، روان شناسی اجتماعی وجامعه شناسی ایلات وعشایر واقوام از طرق ایجاد بانک اطلاعات تمرکز اسناد و مدارک ومنابع وماخذ ، حداقل در سطح یک پژوهشکده نیز می تواند به شناساندن زندگی عشایر به صورت آکادمیک و علمی کمک کند. فراهم آوردن زمینه عرضه وفروش انواع تولیدات وصنایع دستی ( دست ساخته ودست بافته های ) وآفرینش های هنری عشایر را هم نباید فراموش کرد.از این طریق هم می توان به وضعیت اقتصادی عشایر سامان داد و هم با جذب گردشگران ارز وارد کشور کرد.”
باعنایت به اینکه شیوه زندگی عشایر درمقایسه با جوامع شهری وروستایی کمتر در معرض دگرگونیهای حاصل از تغییر وتحولات اجتماعی – اقتصادی وفرهنگی قرار گرفته است از این جهت عشایر جزو میراث داران وحاملان بخشی از فرهنگ ، ارزشها وسنتهای اصیل ایران زمین هستند .
امروزه بخشهای مختلفی از عناصر وترکیبهای فرهنگی که در اجتماعات عشایری رواج دارند در جوامع شهری وروستایی کارکردهای خود را از دست داده ویا دراثر تماس با مولفه های حاصل از جریان مدرنیزاسیون دستخوش تغییرشده اند . لذا از این جهت بررسی ، شناسایی ، ثبت وضبط ، احیای مجموعه ای از عناصر فرهنگ عشایری بسیار حایز اهمیت است و باید مورد توجه مسئولین امر قرار بگیرد ،چرا که می تواند به توسعه صنعت توریسم وپیشرفتهای اقتصادی نیز کمک کند.
محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
از طبیعت زیبای «سی سخت» دیدن کنید

سی سخت ، سرسخت و باغ آشیان ، در دامنه رشته کوهی سترگ ، آرام گرفته است. اینجا مردمانی دارد با سخاوت چشمه هایش و به صبوری قله هایش . ارتفاع بالای دوهزار متری سی سخت ،سرمای زمستانی را در…

با طبیعت زیبای «سی سخت» آشنا شوید
آشنایی با شگفتی های روستای زید درایلام

روستای “زید” از توابع استان ایلام دارای آثار شگفتی است که وجود انبارهای تاریخی گندم در دل صخره های بزرگ که تاکنون شناسایی نشده اند یکی از این شگفتی هاست. بدون شک آثار پنهان گردشگری و تاریخی زیادی در استان…

آشنایی با شگفتی های روستای زید درایلام
این مکان دیدنی ییلاق پاییزی ماسال است +عکس

وارد شهر ماسال که می شوید، بلوار بلندی پیش رو دارید که تا انتهای آن باید بروید؛ آن هم در نقطه ای که شنبه بازار ماسال در آن قرار دارد و از همین سمت است که جاده ییلاقات ماسال آغاز…

این مکان دیدنی ییلاق پاییزی ماسال است +عکس
تنها منار جنبان تمام خشتی دنیا

تنها منار جنبان تمام خشتی دنیا خرانق، بخشی است در فاصله ۶۵ کیلومتری شهرستان اردکان و در مسیر طریق‎الرضا که صاحب یکی از دیدنی ترین بناهای ایران است. منارجنبان خرانق تنها منار جنبان تمام خشتی دنیا است که شاید اگر…

تنها منار جنبان تمام خشتی دنیا
جاذبه‌های گردشگری شهرستان نور

جاذبه‌های گردشگری شهرستان نور شهرستان نور که تا چند سال قبل سولده نامیده می شد از شهرهای مهم رستمدار بخشی میان رویان و مازندران است. این شهر دارای دو منطقه سردسیری و گرمسیری با بلوکات بسیار است که مهمترین آنها…

جاذبه‌های گردشگری شهرستان نور

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت