نایت ملودی » سرگرمی » نایت پلاس » دانستنی ها » خمیازه دوستان مسری‌تر از غریبه‌هاست!

خمیازه دوستان مسری‌تر از غریبه‌هاست!

محققان دانشگاه‌های پیزا، پارما و رم در این مطالعه ۳۳ فرد بزرگسال را بمدت ۳۸۰ ساعت مورد بررسی قرار داده و ۱۳۷۵ خمیازه را در بین این افراد ثبت کردند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که سرایت خمیازه بین دوستان و اعضای خانواده بیش از افراد غریبه است.

در بخش دیگری از این مطالعه، خمیازه کشیدن بین بونوبو بعنوان شبیه‌ترین گونه شامپانزه به انسان مورد ارزیابی قرار گرفت؛ طی ۸۰۰ ساعت بررسی نظارت، محققان دریافتند که الگوی خمیازه کشیدن این حیوان بسیار شبیه انسان است؛ با این تفاوت که حس همدلی بین انسان بدلیل رابطه‌های اجتماعی بیشتر، قوی‌تر است.

بر این اساس، خمیازه کشیدن مسری می‌تواند نشانه‌ای از همدلی عمیق بین دوستان و افراد خانواده باشد.

محققان ایتالیایی تأکید می‌کنند، «پل عاطفی» ایجاد شده توسط تجربه‌های مشترک، ارتباطات اجتماعی را تقویت می‌کند؛ مسری بودن خمیازه نیز از یک نیاز غیر قابل اجتناب برای به اشتراک گذاشتن و درک عواطف و احساسات دیگران ناشی می‌شود که این احساس همدلی در بین گروه دوستان و خانواده بیش از سایر افراد است.

زیست‌شناسان معتقدند که مسری بودن خمیازه ناشی از نورون‌های آینه (mirror neurons) در قشر پیش‌پیشانی مغز – منطقه درگیر در احساسات اجتماعی – است و بر اساس نتایج مطالعه اخیر، این سیستم آینه‌ای در بین افرادی که از لحاظ عاطفی با هم مرتبط هستند، قوی‌تر است.

نتایج این مطالعه در مجله PeerJ منتشر شده است.

 

پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت