فکوهی:باید از فرصت حضور روحانی استفاده کرد. | نایت ملودی


زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…

سئو چیست ؟

امروز با شما هستیم با مقاله ای در مورد اینکه سئو سایت چیست ؟ و چرا هر مدیر سایتی برای سایت خود باید سئو و بهینه سازی سایت انجام دهد. خب همانطور که میدانید در دنیای الکترونیکی امروز تقریبا تمامی…

پنل اس ام اس رایگان پرند پیامک

قبل از توضیحی میخواهیم با هم ببینیم اصلا به چه منظوری پرند اس ام اس طراحی شده و با برخی از اصطلاحات در دنیای ارسال اس ام اس و ارسال پیامک رایگان آشنا شویم. در پرند اس ام اس سامانه…پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » اخبار » سیاست » فکوهی:باید از فرصت حضور روحانی استفاده کرد.

ناصر فکوهی

یک استاد دانشگاه تهران گفت: باید از فرصت بوجود آمده پس از انتخابات و رویکرد اعتدال‌گرایی استفاده کرد و فضای نقد و بررسی را افزایش داد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، ناصر فکوهی در نشست بررسی جامعه‌شناختی رفتار انتخاباتی مردم ایران که از سوی انجمن جامعه شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه “بحث‌های امروز بیشتر رنگ و بوی سیاسی دارد”،‌ گفت: بهتر است در تحلیل چیستی رای مردم در انتخابات سال ۹۲ در دانشکده علوم اجتماعی نگاهی جامعه‌شناختی داشته باشیم.

وی ادامه داد: از شروع دولت احمدی‌نژاد در سال ۸۴ و ادامه آن در سال ۸۸ آنچه دنبال کرده‌ایم این است که سیاست و امر سیاسی و چگونگی توزیع،‌ انباشت و چرخش قدرت در جامعه صرفا به یک دایره کوچک به نام کنش‌گران رسمی سیاسی محدود نمی‌شود که بخواهیم در تحلیل هشت سال گذشته فقط در این چارچوب حرکت کنیم.

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد:‌ در مباحثی مثل انتخابات و حتی در پیشرفته‌ترین سیستم‌های سیاسی انتخابات در نهایت تقلیل یک سیستم واقعی کنش اجتماعی است که شکلی فرآیندی، پراکنده و غیرقابل مدیریت دارد و یک لحظه و مکان خاص در انتخابات است.

فکوهی با بیان اینکه «این احساس وجود دارد که پیروزی یک فرد در انتخابات به معنی تغییر در کشور است»، اظهار کرد: لزوما تغییر حتی در راس سیستم اجتماعی به معنی تغییر در خود سیستم اجتماعی نیست.

وی خاطرنشان کرد: اتفاقی که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ افتاد و حتی قبل از آن هم شاهدش بودیم، پیروزی امر اجتماعی به امر سیاسی بود؛ امر اجتماعی، نه به مفهوم مردم، بلکه آن چیزی که در یک جامعه موثر است و کمک می‌کند که جامعه به سمت بهتر شدن حرکت کند. امر اجتماعی، کنش در سطح روزمرگی مستمر مردم است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از حدود ۷۰ سال پیش امر اجتماعی در ایران به شکل کاملا مشخص و ریشه‌ای به امر سیاسی متصل شده است و بروز آن را در اقتصاد و سیستم نفتی شده ایران می‌بینیم. جامعه‌ای که برای مشکلاتش پول‌درمانی می‌کند جامعه‌ای است که امر اجتماعی در آن به امر سیاسی گره می‌خورد.

فکوهی با اشاره به انتقادهایی که به رفتارهای دولت در هشت سال گذشته از سوی منتقدان و تحلیلگران وارد شده است، گفت: دولت قبل را متهم به پوپولیسم می‌کنند اما من معتقدم جامعه ما از سال‌های گذشته دچار نوعی پوپولیسم قاجاری بوده است و این نگرش، ضرباتی را به سیستم اجتماعی کشور وارد کرده که واقعه بزرگی مثل انقلاب اسلامی چنین ضرباتی را به سیستم اجتماعی نزد. انقلاب که شد، سازمان برنامه از بین نرفت اما در چند سال گذشته از بین رفت و در کنار آن شورای پول و اعتبار و صندوق ذخیره ارزی نیز از بین رفتند.

وی اضافه کرد: به نظر من همه اینها نوعی واکنش عقلایی در حوزه سیاسی و مردم ایجاد کرد و فکر نمی‌کنم برنده انتخابات آقای روحانی بوده باشد بلکه برنده هر هشت کاندیدا بودند، چراکه مخالف وضع موجود بودند؛ البته هر کدام به یک کیفیت.

این استاد دانشگاه با انتقاد از برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه گفته می‌شود مردم در انتخابات ۹۲ به سمت عقلانیت حرکت کردند، گفت: مردم در داخل سیستم شناختی خود به سمت عقلانیت حرکت می‌کنند نه تنها امروز، بلکه چهار یا هشت سال گذشته هم عقلانیت را می‌خواستند. آنچه در این انتخابات تغییر کرده است، این است که سیستم سیاسی این مساله را به شکل نسبی درک کرد که جامعه ۷۰ – ۸۰ میلیونی ایران که در آن بیش از ۶۰ درصد مردم جوان هستند و به شدت در دانشگاه‌ها رشد کرده‌اند را نمی‌توان مثل یک جامعه دوران قاجاری هدایت کرد.

فکوهی تاکید کرد: فکر می‌کنم حتی کسانی که به روحانی هم رای ندادند با همین نیت پای صندوق‌های رای آمدند و خواستند که به عقلانیت رای دهند.

این استاد دانشگاه، گفتمان فراجناحی روحانی را مورد توجه قرار داد و گفت: روحانی توانسته است از جامعه بازخورد مورد نظرش را بگیرد و وظیفه انجمن جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و جامعه‌شناسان و متفکران پیش از هر زمان این است که اگر فضای بهتری برای نقد امروز بوجود آمده است، بهتر است از این فضا استفاده کنند و مسائل و مباحث مختلف را به بحث بگذارند.

وی کابینه پیشنهادی آقای روحانی را معیار خوبی برای تشخیص نگاه و رویکرد دولت منتخب دانست و افزود: انتخاب آقای روحانی برای کابینه مشخص می‌کند که او یک انتخاب سیاسی دارد یا بر اساس نیازهای جامعه کابینه‌اش را معرفی می‌کند. من طرفدار رادیکالیسم، حداکثرخواهی و عجله نیستم اما معتقدم از همان گام اول باید انتخاب‌ها تخصصی باشد.

فکوهی با اشاره به فضای بسته در سالهای گذشته بویژه در عرصه دانشگاهی و فرهنگی گفت: من در چهار سال گذشته شخصا تحت فشار نبودم اما بسیاری از افراد صرفا به خاطر اینکه برای کشور دغدغه داشتند به دلایل واهی در زندان هستند؛ کسانی که به نظام و مردم علاقه دارند و معتقدم باید از فرصت حضور آقای روحانی استفاده کرد تا شاهد چنین فضاهایی نباشیم.

در ادامه این برنامه سعید موید‌فر استاد دانشگاه با اشاره به اینکه «تا آخرین دقایق اعلام رای نهایی بسیاری از مردم با تردید زندگی کردند»، گفت: این تردید به خاطر کُنش احتمالی بود که از سوی حکومت انتظار می‌رفت.

وی ادامه داد: ایرانی‌ها در همه جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی عمدتا برای امر اجتماعی تلاش می‌کنند اما متاسفانه امر سیاسی همیشه جلوی آنها را گرفته است.

این استاد دانشگاه با انتقاد از سخنان جلایی‌پور مبنی بر اینکه در انتخابات ۹۲ یک جنبش و پتانسیل اجتماعی رقم خورد، اظهار کرد: معتقدم باید با بیم و امید به وضعیت به وجود آمده نگاه کنیم. آنچه امروز شاهدیم، تحت تاثیر حکومت و گروه‌های ذی‌نفوذ است و هنوز نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها در جامعه از سوی مردم وجود دارد. باید تلاش کنیم سمت و سوی تغییرات یا عقلانیتی که در جامعه دیده می‌شود در نظام و حکومت هم ایجاد شود.

موید‌فر تصریح کرد: نباید رفتار مردم در انتخابات را یک واکنش و رفتار یکدست ببینیم. تفاوت جدی بین استان‌های توسعه یافته و نیافته وجود دارد.

محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید

تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید کتاب “آقای سفیر” که حاصل مصاحبه ی «محمد مهدی راجی» با دکتر ظریف است، تاکنون شش بار در نشر نی تجدید چاپ شده، در یادداشت زیر گوشه هایی از کتاب را…

تمام آن چیزی که از «محمد جواد ظریف»باید بدانید
توافق هسته ای قطعی شد

توافق هسته ای قطعی شد براساس اخبار موثق توافق هسته ای قطعی شده است. به گزارش آریا حاضران در محل مذاکرات یعنی هتل کوبورگ عازم محل اعلام توافق هسته ای شده اند. کاترین ری سخنگوی موگرینی برگزاری مراسم در ساعت…

توافق هسته ای قطعی شد
توضیحات سخنگوی کاخ سفید درباره زمان لغو تحریم ها

توضیحات سخنگوی کاخ سفید درباره زمان لغو تحریم ها آمریکا: کاهش تحریم‌ها پس از انجام ایران به تعهداتش خواهد بود به گزارش خبرگزاری تسنیم، “ماری هارف”، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا پس از راستی…

سخنگوی کاخ سفید
ظریف جهان را غافلگیر کرد

ظریف جهان را غافلگیر کرد کنفرانس خبری که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برگزار کرد برای بسیاری از جهانیان و ناظران غافلگیرکننده بود. بسیاری فکر نمی کردند وی به جزئیات مهم این برنامه اشاره کند و چنین مسئله ای…

ظریف جهان را غافلگیر کرد
عکس های دختر جان کری و داماد ایرانی اش

عکس های دختر جان کری و داماد ایرانی اش القدس العربی نوشت اقدام جان کری وزیر خارجه آمریکا در به کار بردن عبارت خلیج فارس ممکن است به ایرانی بودن دامادش ربط داشته باشد.  

عکس های دختر جان کری و داماد ایرانی اش

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت