اوتيت خارجي گوش چیست و راههای درمان آن | نایت ملودی


۷ نکته که قبل از خرید مبل راحتی باید به آن توجه داشت

برای بسیاری از افراد خرید مبلمان منزل به دلیل مطلع نبودن از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت یک مبل خوب، کاری سخت است. این در حالی است که خرید مبلمان به دلیل اینکه قرار است دکوراسیون منزل یا محل کار…

زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

مجله مذاکره و زبان بدن ادامه مقاله زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالدترامپ زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ قسمت دوم چهارشنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ تجزیه و تحلیل تخصصی مدلهای غیر کلامی دومین مناظره ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا  …

سقف و سایبان متحرک چیست ؟

ساخت بناهایی  با سقف منعطف از اعصار پیشین رواج داشت. بناهای تاریخی بسیاری با سقف بازشو وجود دارد. از ولاهای رومی تا چادر عشایر.   ولاهای نوع اولیه تاتر رومی مرکب از تیرهای چوبی و ترکه های عمودی است که با طناب به هم…

سئو چیست ؟

امروز با شما هستیم با مقاله ای در مورد اینکه سئو سایت چیست ؟ و چرا هر مدیر سایتی برای سایت خود باید سئو و بهینه سازی سایت انجام دهد. خب همانطور که میدانید در دنیای الکترونیکی امروز تقریبا تمامی…پنل اس ام اس رایگان

پرند پیامک ابزار قدرتمند برای ارسال و دریافت پیامک است. این سرویس به شما کمک می کند تا بصورت رایگان شماره دلخواه خود را انتخاب نمائید و امکاناتی نظیر : ارسال و دریافت پیامک، ارسال تبلیغاتی بر اساس بانک شماره موبایل کل کشور، کدپستی، منطقه ای، مشاغل، اصناف، ارسال به BTS و محدوده تحت پوشش، سن و جنسیت، پشتیبانی از اپراتورهای 1000، 2000، 3000، 50001، 50002، 50004، تلفن ثابت 021 و ماژول هایی مانند دفترچه تلفن، منشی پیامک، انتقال پیامک، کدخوان، نظرسنجی، مسابقه، ارسال زماندار به همراه وب سرویس و API برنامه نویسان با تعرفه ارسال 105 ریال استفاده نمائید. همچنین شما بلافاصله پس از ثبت نام در پرند پیامک 3 شماره اختصاصی رایگان و پنل اس ام اس رایگان نیز دریافت می کنید.

newsletter_06

نایت ملودی » سلامت » سلامت خانواده » پیشگیری و بیماری ها » اوتیت خارجی گوش چیست و راههای درمان آن

اوتیت خارجی گوش

خانمی ۵۰ ساله با شرح حال ۳ روزه تحریک، درد و ترشح آبکی گوش راست مراجعه می‌کند. بیمار به تازگی از تعطیلات در اسپانیا برگشته است و به گفته خود از حوله حمام، ناخن مصنوعی و گوش پاک کن برای کم کردن خارش گوشش استفاده کرده است…

نکات مهم

نکاتی که باید در حین گرفتن شرح حال مورد توجه قرار گیرند:

التهاب مجرای گوش بایا بدون عفونت: این یافته در حقیقت تعریف اوتیت خارجی حاد است. شرح حال ارایه شده در ابتدای مقاله برای این بیماری، کلاسیک به شمار می‌رود. در صورت عود علایم یا در صورت طول کشیدن آن برای مدت پیش از ۳ ماه بیماری تحت عنوان اوتیت خارجی مزمن طبقه‌بندی می‌شود.

اوتیت خارجی حاد را می‌توان براساس علت آن نیز طبقه‌بندی نمود. در این روش این بیماری به سه دسته عفونی (باکتریایی، قارچی و ویروسی)، درماتیت غیرعفونی (آلرژیک، اگزمایی و تحریکی) و نوع مختلط عفونی و غیرعفونی تقسیم می‌شود.

عوامل تشدید کننده: آب‌وهوای گرم و مرطوب، شنا کردن، شستن مکرر موها (خصوصا در حمام) و وارد کردن اجسام خارجی می‌توانند باعث آغاز عفونت باکتریایی و سبب وارد کردن ترومای موضعی به مجرای گوش و محتمل‌تر شدن بروز عفونت شوند.

قطره‌های گوشی بدون‌نسخه: استفاده از قطره‌های گوشی بدون‌نسخه (مثل قطره اسید استیک ۲%) می‌تواند در درمان اوتیت خارجی خفیف یا پیشگیری از آن موثر باشد. با این حال نشان داده شده است که در مراقبت‌های اولیه، قطره‌های گوشی یا اسپری‌های حاوی کورتیکواستروییدها و اسید استیک یا آنتی‌بیوتیک یا هردو در مقایسه با قطره‌های حاوی اسید استیک به تنهایی موثرتر هستند.

احساس ناراحتی: اوتیت خارجی باید محدود به مجرای خارجی گوش باشد. باید در مورد ابتلای بیمار به نقص ایمنی یا وجود درد غیرمتناسب با اوتیت خارجی ساده هوشیار بود (جدول «علایم هشدار»).

ترشح: در اوتیت خارجی حاد امکان خشک بودن گوش یا وجود ترشح غلیظ مطرح است. در صورت وجود ترشح موکویید و حجیم ابتلا به اوتیت میانی همراه با سوراخ شدگی پرده صماخ مطرح می‌شود. بروز اوتیت خارجی قارچی نیز می‌تواند باعث افزایش مقدار ترشحات گردد.

سایر مشکلات پوستی: بیماران مبتلا به اگزما، پسوریازیس، درماتیت آلرژیک، آکنه یا لوپوس می‌توانند دچار اوتیت خارجی ناشی از این بیماری‌ها شوند.

بایدها

• اتوسکوپی در اوتیت خارجی می‌تواند وجود تورم در مجرای گوش و ترشح را نشان دهد که این ترشح می‌تواند در ابتدا مانع مشاهده پرده صماخ شود.

• نباید تراگوس را فشار داد یا لاله گوش را کشید. اگر چه این معاینات در کتاب‌های مرجع توصیف شده‌اند، با توجه به این که اوتیت خارجی به خودی‌خود دردناک است و با مشاهده می‌توان آن را تشخیص داد نیازی به این کار نیست. فشار دادن تراگوس اطلاعات تشخیصی بیشتری به دست نمی‌دهد و تنها باعث ایجاد درد بیشتر در بیماری می‌شود که از درد شاکی است.

• ارزیابی از نظر ابتلا به اوتیت خارجی موضعی (یا همان فولیکولیت یا کورک) ضروری است. این وضعیت معمولا به وسیله استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم قابل درمان است. با این حال در صورت وجود نشانه‌های عفونت شدید درمان با یک آنتی‌بیوتیک خوراکی و مدنظر داشتن نیاز به برش و درناژ ضروری است.

• در اوتیت خارجی معمولا نیازی به انجام بررسی‌های بیشتر نیست با این حال در صورت تکرار شونده بودن مشکل باید از قسمت داخل کانال به کمک سواب گوش نمونه برای کشت و آنتی‌بیوگرام از نظر قارچ‌ها و باکتری‌ها تهیه کرد.

درمان

اطلاع‌رسانی در مورد عوامل مستعدکننده، تجویز مسکن و آموزش نحوه استفاده از اسپری‌ها یا قطره‌های موضعی تا ۳ روز پس از فروکش کردن علایم که معمولا در مجموع معادل ۱۰-۷ روز می‌شود برای درمان ضروری است.

• در صورت سالم بودن پرده صماخ خطر اتوتوکسیسیته مطرح نیست. در صورت وجود سوراخ یا لوله تهویه گوش باید در مورد استفاده از قطره‌ها یا اسپری‌های آمینوگلیکوزیدی با توجه به خطر اتوتوکسیسیته آنها، احتیاط نمود.

• در صورت غیرقابل استفاده بودن داروهای موضعی به علت وجود تورم و ترشحات در مجرای گوش، ارجاع بیمار به متخصص برای پاکسازی و تعبیه فتیله (Wick) در مجرای گوش ضروری است.

• تنها در صورت وجود عفونت شدید باید تجویز آنتی‌بیوتیک‌های موضعی (فلوکلوگزاسیلین، اریترومایسین، یا در صورت وجود آلرژی به پنی‌سیلین، کلاریترومایسین) را مدنظر داشت.

محصولات فروشگاه
مطالب مرتبط
گیاهان دارویی برای درمان ورم معده

راه های مختلفی برای درمان ورم معده وجود دارد؛ از تغییر در نحوه تغذیه و نوع غذاهای مصرفی گرفته تا انواع داروهای شیمیایی و گیاهی که برای رفع این مشکل تجویز می شود. در این مطلب گیاهان دارویی مفید برای…

گیاهان دارویی برای درمان ورم معده
جلوگیری از سندروم ماه رمضان

خوردن وعده سحری به حدی مهم است که متخصصان مصرف مواد غذایی مفید در این وعده را راهی برای جلوگیری از سندروم ماه رمضان می دانند. حذف وعده سحری به بهانه های مختلف مثل بیشتر خوابیدن یا سبک تر بودن،…

جلوگیری از سندروم ماه رمضان
راه‌های حفظ مفصل زانو

شاید گاهی طرز نشست و برخاست و راه رفتن روزمره ما به چشم نیاید، اما در درازمدت این کارهای ساده سلامت استخوان‌ها و مفاصل را به خطر می‌اندازد. زانو و مفصل آن از جمله اعضای مهم اسکلت بدن است که…

راه‌های حفظ مفصل زانو
۸ علامتی که نشان می‌دهد قندتان لب مرز است!

تا حالا دقت کرده اید که با یک فنجان چای چند حبه قند می خورید؟ به نظر خودتان عاشق قند و شیرینی جات هستید؟ روزانه چه میزان مواد قندی مصرف می کنید؟ زیاده روی در مصرف قند مانند هر نوع…

8 علامتی که نشان می‌دهد قندتان لب مرز است!
آشنایی با آرتروز و راههای پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

آرتروز چیست ؟ آرتروز (Osteoarthritis)به معنی التهاب مفاصل است. التهاب یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به بیماری ها و یا آسیب ها است و شامل ورم، درد، خشکی و گرفتگی می شود. التهاب هایی که برای مدت طولانی…

آشنایی با آرتروز و راههای پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

نظرات
نام و نام خانوادگی  
آدرس ایمیل  
آدرس سایت